20.07.2022

Výběr vhodného repelentu

 

Repelent zajišťuje nejen ochranu proti nepříjemnému poštípání, ale zejména chrání před nebezpečnými chorobami přenášenými komáry, klíšťaty, mouchami či blechami. V našich podmínkách se jedná především o lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu, v tropických a subtropických oblastech hrozí nebezpečí malárie, horečky dengue, žluté zimnice či nakažení virem zika.

 

Termín „repelent" pochází z latinského repellens – zahánějící, odpuzující. Repelenty fungují na principu maskování tělesného pachu, zároveň jsou samy o sobě pro hmyzí čichové buňky nepříjemné, a tím ho odpuzují. Někdy mohou být repelenty také v kombinaci s insekticidem, tedy látkou, která hmyz (nebo parazita) přímo zabíjí.

 

výběr vhodného repelentu - obrázek 01

 

Jak správně aplikovat repelent?

Nejčastěji se setkáme s repelenty ve formě sprejů či rozprašovačů. V nabídce jsou ale i nejrůznější gely, tyčinky, krémy, náramky, náplasti atd.

Repelenty určené k aplikaci na pokožku se aplikují na nechráněné části těla. Ne pod oblečení, na podrážděnou, spálenou nebo odřenou pokožku. Repelenty se nesmí nanášet ani do okolí očí či úst.

Repelent nevydrží aktivní po celý den. Proto je nutné aplikaci repelentu opakovat tak často, jak doporučuje výrobce. Aktivitu repelentu navíc snižuje teplota prostředí (teplota vyšší o 10 stupňů může snížit účinek repelentu až o 50%), pocení, koupání, déšť. Spolehlivost a délka působení repelentu závisí na způsobu aplikace, rychlosti odpařování a absorpci kůže a zejména na zvolené koncentraci účinné látky. Platí, že čím je látka koncentrovanější, tím déle bude repelent působit (nebude mít ale silnější repelentní účinek!).

 

Repelenty a opalování

K dostání jsou i opalovací krémy s obsahem repelentu. Vzhledem k tomu, že opalovací přípravky by měly být aplikovány častěji než repelenty (po cca 2 hodinách), je lepší zvolit oba přípravky odděleně. V případě aplikace obou se nanáší nejdříve opalovací krém, potom repelent.

 

Zvolte správné oblečení

Do přírody se vždy vhodně oblečte. Čím víc částí těla bude zahaleno, tím má hmyz menší šanci zaútočit.

Zejména je důležitá uzavřená obuv.

Ve světlém oblečení budete pro hmyz méně přitažliví než v tmavém. Oblečení a obuv můžete navíc impregnovat některým z repelentů k tomu určeným (např. Diffusil® repelent spray, Diffusil® repelent Kids).

 

výběr vhodného repelentu - obrázek 02

 

Jaké jsou nejčastěji používané účinné látky v repelentech?

 

Repelenty pro dospělé

V repelentech určených pro dospělé se nejčastěji setkáte s látkou označovanou zkratkou DEET (N, N – diethyltoluamid), a to v koncentraci od 5 – 100 %.

DEET bylo vyvinuto na konci druhé světové války jako účinná ochrana vojáků před komáry přenášejícími malárii. Pro civilní použití bylo uvolněno v roce 1957. S touto látkou je tedy skoro šedesátiletá zkušenost. Za tu dobu nebyly pozorovány žádné závažnější vedlejší účinky na člověka ani na životní prostředí a při dodržování pokynů pro aplikaci by tato látka měla být relativně bezpečná.

Mezi nežádoucí účinky DEET patří podráždění očí a neurologické projevy jako je nevolnost nebo bolest hlavy. Tyto projevy byly ovšem pozorovány pouze u jedinců vystaveným dlouhodobému, nadměrnému či nevhodnému používání repelentů s obsahem DEET.

Na klíšťata by měla být použita min. 20% koncentrace, do tropických oblastí 30 – 50%. Repelent s 30% koncentrací by měl zajistit ochranu asi na 5 hodin. Repelenty s DEET (do 30 %) mohou používat i děti od dvou měsíců, kojící a těhotné ženy. Většina výrobců ale pro jistotu doporučuje použití repelentu až od 1 roku. Jistou nevýhodou DEET je zřetelný zápach a možnost poškodit plasty (obroučky brýlí, sklíčka hodinek, fotoaparát), syntetické látky (batohy, oblečení), lakované či natřené povrchy, ale také kůži a gumu. Na přírodní materiály (bavlna, vlna, nylon) může být aplikován bez obav. Přípravky s DEET: Repelent Predator® Maxx, ExoPic® forte, Diffusil® Repellent basic, OFF!® Regular sprej.

Pyrethroidy (permethrin/deltamethrin) - Jedná se o insekticidy, tzn. látky, které hmyz zabíjí. Pyrethroidy vykazují širší spektrum účinku než ostatní látky. Velmi dobře působí proti klíšťatům, dokonce lépe než DEET, dále proti pavoukům, mravencům, švábům, štěnicím. Permethrin bývá součástí repelentů určených na oděv, obuv, stany či moskytiéry.

V repelentních přípravcích určených k aplikaci na pokožku je schválena koncentrace permethrinu do 0,5 %. Permethrin je sice pro savce málo toxický a pokožkou se téměř nevstřebává, od jeho použití se ale ustupuje z důvodu toxicity pro ryby a obojživelníky, kočky a zároveň pro podezření z karcinogenity. V současné době je permethrin spíše nahrazován deltamethrinem, který vykazuje vyšší účinnost proti hmyzu (už při koncentraci 0,01 %), a tudíž stačí použít mnohem menší množství. Působení pyrethroidů trvá až 2 týdny a vydrží dokonce i několik vyprání. Aplikace by měla probíhat venku, daleko od vodních zdrojů. Např. Repelent Predator® Outdoor Impregnace sprej (DEET, Permethrin).

 

Repelenty pro děti

Účinnou látkou v dětských repelentech nebo v repelentech určených pro jedince s citlivou pokožkou je nejčastěji některá z následujících látek. Předpokládá se jejich nižší dráždivost při zachování srovnatelných repelentních vlastností jako má DEET.

Aplikace repelentních přípravků u dětí by měla vždy probíhat pod dohledem dospělého. Repelenty mohou používat i těhotné a kojící ženy, pro děti mladší 3 měsíců se doporučuje použití moskytiéry spolu s repelentem aplikovaným na ni.

  • Icaridin - Někdy se lze setkat i se starším označením picaridin. Nevykazuje podráždění pokožky a očí tak často jako DEET a zároveň nepoškozuje umělé povrchy a jiné syntetické materiály (oděvy). Např. Autan® Protection Plus (od 2 let). PREDATOR® MAXX plus (DEET, icaridin, od 2 let).
  • IR 3535 (Insect Repellent 3535, ethylester-3-[N-butyl-N-acetyl]-aminopropionové kyseliny, EBAAP) - Nedráždí pokožku, je však velmi dráždivý pro oči a toxický pro kočky. Např. Repelent Predator® Junior (vhodný pro děti od 3 měsíců), Diffusil® Repelent BABY (od 6 měsíců), Alpa® Repelent pro děti a citlivou pokožku (od 1 roku), ExoPic® Kids (od 1 roku) a Repelent SWISS Protector® sprej (pro děti od 6 měsíců a osoby s citlivou pokožkou).
  • Eukalyptový olej - účinnou látkou je citriodiol neboli PMD, což je syntetická forma eukalyptového oleje. Kvůli riziku akutní alergické reakce je vhodný až od 3 let. Např. Mosi-Guard® Natural repelent stick.

Mimo použití výše zmíněných látek je možno odpuzovat hmyz i dalšími způsoby. Účinnost ale není tak vysoká jako u DEET, které je někdy považováno za jakýsi standard, od kterého jsou posuzovány vlastnosti dalších repelentních látek. Níže uvedené způsoby ochrany proti hmyzu lze doporučit spíše jako doplněk.

 

výběr vhodného repelentu - obrázek 03

 

Přírodní repelenty - repelentní náramky, repelentní náplasti

Přírodní repelenty obsahují látky silně aromatické (např. kafr, menthol, geraniol, citronellol, atd.). Aroma hmyzu vadí, a tím ho odpuzuje. Repelentní účinek vykazuje např. rozmarýn, máta, levandule, česnek, citronela/citronová tráva, hřebíček, muškát, tea tree nebo limeta.

Příkladem repelentů s obsahem přírodních látek jsou např. ALPA® Repelent gel roll-on, Repelan® gel.

Přírodní repelenty bývají dostupné i ve formě tzv. repelentních náramků (jedná se o plastový nebo textilní náramek napuštěný některým z přírodních olejů), nebo repelentních náplastí, které se přilepí na oblečení, stan či kočárek. Nevýhodou přírodních látek je, že rychle vyprchají, a proto působí jen krátkodobě.

 

Repelenty odhánějící hmyz ultrazvukem

Existují i repelenty odhánějící hmyz ultrazvukem. Používá se taková frekvence elektromagnetických vln, která je pro člověka a domácí zvířata neslyšitelná, pro hmyz je ale nepříjemná a odpuzuje ho. Přístroje jsou většinou na baterie a nedosahují velkých rozměrů, aby se daly nosit v kapse, na pásku či na jiném předmětu v blízkosti těla. Např. Chicco® ZANZA Ochrana proti komárům. Dostupná je dokonce i mobilní aplikace fungující na stejném principu.

Další látkou používanou k odpuzování komárů a klíšťat je vitamín B1 (thiamin). Jeho repelentní účinnost sice není prokázána studiemi, je ovšem dokázáno, že např. lidé pravidelně konzumující pivo jsou pro bodavý hmyz méně atraktivní.

Z homeopatik je možné použít např. ledum palustre 9CH (2x denně 5 kuliček). Primárně je toto homeopatikum určeno k léčbě poštípání, preventivně však snižuje četnost píchnutí komárem a odrazuje klíšťata od zakousnutí.

 

Po návratu z přírody

Žádná forma ochrany proti hmyzu ale není stoprocentní. Po návratu z přírody se tedy důkladně prohlédněte a v případě, že jste si donesli „suvenýr" v podobě klíštěte, ho co nejrychleji vytáhněte a všechny části těla ošetřené repelentem důkladně opláchněte mýdlovou vodou.

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (PharmDr. Nora Tůmová - Lékárna Mendlovo náměstí, Brno)