05.06.2023

Téměř čtvrtina české populace je závislá na cigaretách, mladé lidi lákají alternativy.

 

V roce 2022 bylo mezi českou populací 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků. Výrazně se zvýšilo používání elektronických cigaret a nikotinových sáčků. K alternativám se častěji obracejí mladí lidé, zejména ve věku 15 let a více, a to i v případě, že nikdy nekouřili běžné cigarety. Co se týče alkoholu, Česká republika zůstává jedním z největších konzumentů na světě. Vyplývá to z výsledků reprezentativního průzkumu spotřeby tabáku a alkoholu v ČR (NAUTA), který každoročně zveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku. Tento den vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) od roku 1987 a letos připadá na 31. května.

 

Téměř čtvrtina obyvatel ČR je závislá na tabáku - ilustrativní foto 01

 

"Průzkum potvrzuje dvě věci. Přestože podíl kuřáků v populaci postupně klesá, celkové chování Čechů k tabáku a alkoholu se v posledních letech výrazně nezlepšilo. Zároveň studie opakovaně prokázaly, že konzumace alkoholu je úzce spojena s kouřením tabáku. Zdravotní rizika spojená s užíváním tabáku a alkoholu se zdvojnásobují. Jako ministr zdravotnictví i jako lékař jsem přesvědčen, že je třeba neustále usilovat o snižování těchto škod. Zejména v oblasti prevence je třeba zvýšit povědomí všech o tom, jak závažné mohou být škody na zdraví," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

"Kouření zabíjí lidi a způsobuje závažná onemocnění, jako je rakovina a kardiovaskulární choroby," slýchá veřejnost pravidelně a informuje o tom na obalech výrobků, ale někteří lidé jako by tato fakta odmítali přijmout. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je však tabáková epidemie jednou z nejvážnějších hrozeb pro veřejné zdraví, jaké kdy svět čelil. Tabák každoročně zabije více než 8 milionů lidí. Více než sedm milionů z nich umírá v důsledku přímého užívání tabáku a přibližně 1,2 milionu v důsledku vystavení pasivnímu kouření mezi nekuřáky. Alkohol je odborníky považován za druhý nejvýznamnější rizikový faktor rakoviny hned po kouření," říká Barbora Macková, ředitelka Státního zdravotního ústavu.

 

Výsledky – tabák

 

Mezi obyvateli ČR v roce 2022 je 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků, včetně cigaret (průmyslově vyráběných i ručně balených), dýmek, doutníků, doutníčků a vodních dýmek; denně kouří 20,6 % mužů a 12,0 % žen ve věku 15 a více let; denně kouří 20,6 % mužů a 12,0 % žen ve věku 15 a více let. I přes pravidelné roční výkyvy je však patrné, že podíl kuřáků v populaci (prevalence) v letech 2012-2022 trvale klesal.

Česká populace kouří převážně běžné cigarety. Podíl ostatních tabákových výrobků určených ke kouření je nízký. Celkově nejvíce cigaret (15-24 cigaret denně) vykouří denní kuřáci (30,2 %). Mezi všemi kuřáky vykouří muži v průměru o tři cigarety denně více než ženy.

Podíl osob konzumujících méně než pět cigaret denně je vyšší u žen než u mužů a spotřeba více než 25 cigaret denně je výrazně vyšší u mužů než u žen. Podíl kuřáků, kteří kouří v průměru více než 25 cigaret denně, se mezi lety 2021 a 2022 zvýšil, ale není to statisticky významné (2,9 % vs. 5,6 %, p = 0,171). Nejvyšší podíl silných kuřáků je ve věkové skupině 45-64 let (9,8 %). V nejmladší věkové skupině 15-24 let nebyl již druhý rok po sobě zjištěn žádný takto zarytý kuřák.

"S rostoucím tlakem na kontrolu tabáku tabákové společnosti vyvíjejí a uvádějí na trh nové alternativy tabáku, jako jsou zahřívané cigarety, elektronické cigarety a nikotinové sáčky, a propagují je jako méně toxické a bezpečnější alternativy tradičních cigaret. Ve skutečnosti tyto výrobky nejsou neškodné a mohou uživatele vystavit vyššímu množství některých toxických látek. Pokud navíc obsahují nikotin, může se jejich užívání stát velmi rychle návykovým. Zejména pokud nikotin užívají děti a mladiství, může to mít negativní dopad na vývoj mozku," zdůrazňuje doktorka Marie Nejedlá, ředitelka Centra podpory veřejného zdraví při Státním ústavu pro podporu zdraví.

 

Téměř čtvrtina obyvatel ČR je závislá na tabáku - ilustrativní foto 02

 

Elektronické cigarety

 

V roce 2022 používalo e-cigaretu alespoň jednou měsíčně 10,2 % respondentů, což je o 2,8 procentního bodu více než v roce 2021 (7,4 %) a statisticky významně (p = 0,003). Denně používá e-cigaretu více mužů než žen (5,1 %). Nejvyšší podíl uživatelů je ve věkové skupině 15-24 let (24,9 %), která se oproti předchozím letům více než zdvojnásobila. Podíl uživatelů ve starších věkových skupinách se oproti roku 2021 také zvýšil, a to ve věkové skupině 25-44 let o 2,7 procentního bodu, ve věkové skupině 45-64 let o 1,3 procentního bodu a v nejstarší věkové skupině o 0,2 procentního bodu.

Ve srovnání s rokem 2021 se statisticky významně zvýšil podíl (p = 0,049) uživatelů e-cigaret, kteří před použitím e-cigaret nekouřili běžné cigarety (28,2 % v roce 2021 oproti 37,9 % v roce 2022). Nárůst podílu je zvláště významný u osob ve věku 15-24 let (37,5 % v roce 2021 oproti 52,1 % v roce 2022), což lze pozorovat od roku 2019. Podobně se zvyšuje i počet uživatelů e-cigaret, kteří jsou bývalými pravidelnými kuřáky cigaret (19,3 % v roce 2021 oproti 27,7 % v roce 2022). Naopak klesá podíl uživatelů, kteří používají e-cigarety a kouří běžné cigarety (52,5 % v roce 2021 oproti 34,5 % v roce 2022).

 

Zahřívané tabákové výrobky

 

"Na rozdíl od e-cigaret obsahují zahřívané tabákové výrobky tabák. Světová zdravotnická organizace (WHO) vysvětluje, že tabák v těchto výrobcích se zahřívá, aniž by došlo k jeho zapálení, a produkuje emise obsahující nikotin a další chemické látky. Tabákové společnosti označují zahřívané tabákové výrobky za méně škodlivou alternativu cigaret, ale WHO přesto nabádá k opatrnosti, protože výzkum zahřívaných tabákových výrobků je méně pokročilý než výzkum e-cigaret a riziko škodlivosti, zejména po dlouhodobém používání, není známo," vysvětluje doktorka Marie Nejedlá.

Podle respondentů NAUTA 2022 v současnosti užívá zahřívané tabákové výrobky 6,6 % respondentů, což potvrzuje mírný pokles oproti roku 2021 (7,0 %). Zahřívané tabákové výrobky denně užívá 4,3 % respondentů (3,9 % v roce 2021), více žen než mužů. Většina uživatelů je ve věku 25-44 let, zatímco v roce 2021 to bylo 15-24 let.

 

Nikotinové sáčky

 

Novinkou v dotazníku bylo od roku 2020 také používání nikotinových krabiček bez kouření cigaret. Nejvyšší podíl uživatelů mají mladí lidé ve věku 15-24 let, jejichž podíl se zvýší z 6,3 % v roce 2020 na 9,0 % v roce 2022.

Nikotinové sáčky se vkládají mezi rty a dásně. Neobsahují tabákové listy, ale dehydrovaný (ochucený) nikotin, který se vstřebává do krevního oběhu přes ústní sliznici. Obvykle obsahují také rostlinnou vlákninu, aromata a sladidla.

"Výzkumníci varují, že beztabákové sáčky s nikotinem, prodávané v různých ovocných příchutích, v atraktivních obalech a diskrétně dostupné, jsou atraktivní zejména pro mladé lidi a nekuřáky. Pokud nejsou regulovány, mohou také obsahovat vysoké množství nikotinu," říká MUDr. Nejedlá.

Více než čtvrtina (27,1 %) současných kuřáků (28,9 % mužů a 24,1 % žen) uvedla, že se v roce 2022 pokusila přestat kouřit. Podíl těch, kteří se pokusili přestat kouřit, je nejvyšší mezi mladými kuřáky ve věku 15-24 let (33,3 %). Největší snahu přestat kouřit měli respondenti s vyšším vzděláním, zatímco u respondentů s nižším vzděláním byla snaha menší.

Údaje z průzkumu vycházejí ze vzorku 1 784 osob. Průzkum je reprezentativní pro populaci České republiky starší 15 let z hlediska věku, pohlaví a geografického původu.

"Od zavedení komplexních opatření pro kontrolu a regulaci tabáku v mnoha zemích prodej tradičních cigaret postupně klesá. Tabákové společnosti aktivně propagují nové výrobky, jako jsou elektronické cigarety a zahřívané cigarety, a lobbují u vlád za omezení jejich regulace. Tyto nové výrobky je často obtížné charakterizovat, což vytváří řadu regulačních problémů.

Tabákový a související průmysl zároveň tyto nové výrobky prodává jako "čisté", "bezdýmné" a "bezpečnější" a tvrdí, že představují účinný způsob, jak přestat kouřit. Nové tabákové výrobky se dodávají v tisících příchutí, což je činí atraktivnějšími: pokud tyto výrobky vyzkoušejí a používají dospívající a děti, je více než dvakrát pravděpodobnější, že v budoucnu začnou kouřit tradiční cigarety. Tabákový průmysl se snaží přilákat nové zákazníky a udělat z další generace závislé na nikotinu. To nesmíme dopustit," řekla Zsofia Pusztai, vedoucí Kanceláře WHO v České republice.

 

Téměř čtvrtina obyvatel ČR je závislá na tabáku - ilustrativní foto 03

 

Výsledky – alkohol

 

V reprezentativním vzorku dospělých (ve věku 15 let a více) 15,9 % respondentů uvedlo, že pije často a pravidelně (tj. denně nebo každý druhý den). To je pouze nepatrný nárůst o 0,5 procentního bodu oproti předchozímu roku. Trvalou (celoživotní) abstinenci uvedlo 3,6 % respondentů (v roce 2021 to bylo 4,0 %). Abstinenci v posledním roce uvedlo 11,7 % respondentů. Dlouhodobou abstinenci uvedlo 15,3 % reprezentativního vzorku; v roce 2021 bylo dlouhodobě abstinujících 17,7 % respondentů.

Průměrnou roční spotřebu na osobu lze na základě údajů z průzkumu odhadnout na 7,2 litru čistého alkoholu, resp. 8,5 litru při vyloučení abstinentů; v roce 2022 byla průměrná roční spotřeba srovnatelná s úrovní v roce 2021, tj. 6,9 litru, resp. 8,3 litru při vyloučení abstinentů.

Časté nárazové pití, tj. pití alkoholu více než jednou týdně, uvedlo 12,4 % respondentů (17,1 % mužů a 8,0 % žen).

Nejčastějším druhem alkoholického nápoje, kterému dávají přednost muži, je pivo (46,8 % mužů pije pivo jednou týdně nebo častěji). Víno je nejoblíbenějším nápojem žen, pravidelně jej týdně nebo častěji konzumuje 24,1 % dotázaných žen. Destilované lihoviny pravidelně týdně nebo častěji konzumuje 14,2 % mužů a 5,4 % žen.

Do kategorie "škodlivé pití" spadá 8,0 % mužů a 7,1 % žen. Pro účely této studie je škodlivé užívání alkoholu definováno jako průměrná denní spotřeba více než 60 g etanolu u mužů a 40 g u žen.

Lékaři vedli rozhovory s 37,4 % respondentů ohledně jejich pitného režimu a 8,4 % z nich bylo doporučeno omezit konzumaci alkoholu. Ti, kteří konzumovali alkohol se škodlivými účinky, nejčastěji doporučovali omezit konzumaci alkoholu. Názor na potřebu omezit konzumaci alkoholu byl mezi respondenty nízký, pouze 2,0 % uvedlo potřebu omezit konzumaci alkoholu.

 

Souhrn

 

Kritická analýza spotřebních zvyklostí dospělé české populace v letech 2012 až 2022 ukazuje vysokou míru stability. Přestože mezi jednotlivými roky měření existují dílčí rozdíly, nelze je interpretovat jako zásadní změnu trendů. V mezinárodním měřítku patří Česká republika mezi země s velmi vysokou mírou spotřeby alkoholu. To má nepochybně negativní zdravotní, sociální a ekonomické důsledky.

Spotřeba alkoholu je úzce spojena s kouřením cigaret. Mezi mírnými konzumenty alkoholu kouří pouze 22,7 %, což je o 1,7 procentního bodu méně než v celkové populaci, zatímco kouření je výrazně častější mezi konzumenty rizikových a škodlivých nápojů (32,8 %, resp. 44,6 %). Zdravotní riziko se u konzumentů silných nápojů zdvojnásobuje v důsledku přidružených rizikových faktorů spojených s kouřením.

 

Téměř čtvrtina obyvatel ČR je závislá na tabáku - ilustrativní foto 04

 

Zdroj: https://www.mzcr.cz/

Kompletní text reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci ČR – NAUTA 2022 (formát pdf)