13.03.2023

Správné použití léků pro krk a dutinu ústní

 

Léky používané v ústech a krku mohou mít místní (lokální) nebo celkový (systémový) účinek. Obecně se doporučuje půl hodiny až hodinu po aplikaci nejíst a nepít, aby se prodloužil kontakt účinné látky se sliznicí. Také se nedoporučuje okamžité polknutí, vypláchnutí úst (poznámka: toto neplatí pro inhalátory obsahující kortikosteroidy, kde se doporučuje vypláchnutí úst, aby se předešlo nežádoucím účinkům) a vyčištění zubů. Před použitím jakýchkoli potenciálně barvících léků (např. přípravků obsahujících jód) se doporučuje vyjmout zubní náhradu. U malých dětí by měly být lokální roztoky léků aplikovány pomocí vatového tyčinky.

 

správně použití léků do krku a úst - obrázek 01

 

Pastilky

Návod k použití: Nepolykejte, nežvýkejte, nekoustejte, pomalu rozpouštějte v ústech. Nevhodné pro děti do 3 let. Pastilky mohou obsahovat cukr (upozornění pro diabetiky).

 

Spreje aplikované pod jazyk (sublinguální spreje)

Postup: Zhluboka se nadechněte, zadržte dech, vstříkněte dávku do úst (nejlépe pod jazyk), nevdechujte, zavřete ústa a ihned nepolykejte. Při prvním použití nebo po delší přestávce se doporučuje nastříkat jednu nebo dvě dávky do vzduchu (pozor, aby se sprej nedostal do očí).

 

Ústní spreje (orální spreje)

Postup: Počet vstříknutí a intervaly dávkování by měly být individuální podle konkrétního přípravku (obvykle se aplikuje 2-6krát denně). Umístěte aplikátor na lahvičku, naplňte pumpičku několika (2-3krát) vstřiky do vzduchu (dbejte na to, abyste se vyhnuli kontaktu s očima), vložte špičku aplikátoru do úst, držte ústa zavřená a stisknutím tlačítka ventilu vstříkněte dávku (se zadrženým dechem), obvykle jednou na každou stranu nebo přímo do postižené oblasti. Ujistěte se, že máte jazyk dole, aby nepřekážel vstřikování léku. Vystříknutý lék nevdechujte ani ihned nepolykejte. Použitý aplikátor omyjte.

 

Kloktadla, koncentráty pro přípravu kloktadel, prášky pro přípravu kloktadel, čaje pro použití jako kloktadla

Postup: Nařeďte vlažnou vodou / neřeďte -  1-2 polévkové lžíce (dávkování dle doporučení výrobce) a kloktejte po dobu 30-60 sekund. Někdy se doporučuje říkat při výplachu nahlas "a" - zabrání se tak vdechnutí kloktadla a také dojte k uvolnění úst. Po použití kloktadlo nepolykejte, ale vyplivněte jej.

 

Orální roztoky, roztoky pro ústní výplachy

Návod k použití: nařeďte/neřeďte teplou vodou (podle doporučení výrobce) a vyplachujte ústa 1 polévkovou lžící roytoku po dobu 30-60 sekund, vyplivněte a výplach opakujte podle doporučení výrobce. Po použití nepolykejte, vyplivněte.

 

Orální gely, gely na dásně

Postup: Na postižené místo naneste čistým prstem přiměřené množství (0,5-1,5 cm) gelu a jemně vmasírujte. Tento postup lze opakovat několikrát denně. Prst je poté třeba dobře omýt.

 

Orální pasty, pasty na dásně

Postup: Vatovou tyčinkou nebo čistým konečkem prstu naneste tenkou vrstvu pasty na předem vysušenou ránu. Pasta by se neměla vmasírovávat. Pokud to výrobce doporučuje, postižené místo po aplikaci uhlaďte vlhkým prstem nebo si vypláchněte ústa - na sliznici se vytvoří lepkavý ochranný film.

 

Roztoky na dásně, tinktury

Postup: Nanášet 1x denně večer po vyčištění zubů pomocí vatové tyčinky - neředit.

 

Zubní gel

Postup: Jednou týdně pro prevenci zubního kazu naneste 1-2 cm gelu na zubní kartáček a roztírejte po povrchu zubu po dobu 2 minut, přebytečný gel vyplivněte, nepolykejte, u dospělých ústa nevyplachujte, u dětí starších 6 let lehce vypláchněte.

 

Perorální žvýkací gumy

Postup: Např. žvýkejte nikotinovou žvýkačku pravidelně po dobu 30 minut, dokud neucítíte silnou chuť nebo mravenčení, pak přestaňte žvýkat, přiložte si žvýkačku ke tváři, dokud mravenčení nezmizí, a znovu pomalu žvýkejte.

 

správně použití léků do krku a úst - obrázek 02

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/