Lékárenství v současné době čelí řadě problémů, které jsou výsledkem vývoje v posledních 30 letech, který se soustředil především na zcela volnou hospodářskou soutěž s cenovou prioritou léčivých přípravků, bez jakékoli smysluplné regulace nebo pravidel pro rovnou síť lékáren. To má za následek nezamýšlené oslabení některých částí lékárenské sítě, například rušení "jednotlivých" lékáren ve venkovských oblastech a nedostatečné zajištění pohotovostní péče. Prezident ČLnK si o těchto tématech povídal nad nedávno vydaným dokumentem "Vize lékárenství 2025" s redaktorem deníku Echo24 Závišem Dobiášovským.
V rozhovoru pro deník Echo24.cz se prezident České lékárnické komory vyjádřil zejména k otázce stanovení demografických a geografických pravidel pro otevírání nových lékáren. Pokud budou zavedena, nebude například možné otevřít novou lékárnu v určité vzdálenosti od stávající lékárny. Nové lékárny by se tak zbytečně neotvíraly v místech, kde je jich dostatek. Síť lékáren by měla být rovnoměrně rozmístěna, tj. neměly by být soustředěny pouze v malých obcích, kde ordinují lékaři, ale i v blízkosti větších obcí a nákupních center.
Zásadním problémem českých lékáren je financování lékárenských služeb. V současné době je do značné míry závislá na výdeji léků pojištěncům, přičemž výdaje zdravotních pojišťoven na lékárenské služby za léky na předpis pojištěncům vzrostly v období 2012-2021 dohromady o méně než 7 %, zatímco v ostatních oblastech zdravotnictví došlo k nárůstu o více než 80 %. Současně však došlo k nárůstu nákladů na legislativu nesouvisející se zdravotnictvím (např. odpadové hospodářství) a také na státem vyžadované povinné úkony pro lékárníky, jako je tzv. protipadělková směrnice, které nejsou hrazeny vůbec." Vezměme si "inflaci", "mzdy" a "nájemné". Farmaceutické zdravotnictví je problémem už kvůli nedostatku financí," řekl Aleš Krebs v rozhovoru pro Echo 24.
Dokument Vize lékárenství 2025