25.06.2024

Rady lékárníků pro ochranu před slunečním zářením

 

Slunce vyzařuje široké spektrum záření. Jedním z nich je ultrafialové (UV) záření, které je složeno ze tří složek: UVA, UVB a UVC. UVC záření je blokováno ozonovou vrstvou, ale UVA a UVB mohou spadnout na zem a negativně ovlivnit naši pokožku. Přirozenou ochrannou reakcí pokožky před ultrafialovým zářením je tvorba pigmentového melaninu, který snižuje energii záření tím, že ji absorbuje a distribuuje. Navenek se vytvořený pigment projevuje zhnědnutím kůže (opálením).

 

rady pro ochranu před slunečním zářením - 01

 

UVA záření při kontaktu s pokožkou způsobuje sluneční alergie. Tento stav se obvykle vyskytuje v první den jarního slunečního svitu nebo v první den dovolené u moře. Doporučuje se, aby lidé s citlivou pokožkou, náchylní k alergiím, používali vysoký koeficient ochrany a postupně zvyšovali čas strávený na slunci. Dlouhodobé vystavení UVA záření na pokožce urychluje její stárnutí. Kůže ztrácí pružnost, vrásky se tvoří rychleji, vytvářejí se pigmentové skvrny. Kromě toho je poškozena DNA (genetická informace každé buňky), která je rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny kůže.

Nejviditelnější akutní reakcí kůže na UVB záření je zánět, který je spojen se zarudnutím / zarudnutím, napjatostí, bolestí a přehřátím (nazývaným solární erytém). Jeho opakovaný výskyt je spojen se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny kůže. Musíte se chránit před UVB paprsky i při opalování. Na této kůži se také objevuje zarudnutí, je ale zakryté intenzivní pigmentací.

Obě složky UV záření se podílejí na vzniku poškození kůže během vystavení se slunečnímu záření - tedy nejen při opalování, ale i při běžném pobytu na slunci, obzvlášť mezi 10 - 15h. Proto je nezbytné důsledně používat ochranné přípravky s SPF faktorem (sun protection factor) nebo tzv. "sunscreeny" a riziko poškození tak minimalizovat. Je potřeba vzít v potaz i fakt, že kůže si pamatuje a sčítá jednotlivé efekty. Tím riziko poškození ještě narůstá.

 

rady pro ochranu před slunečním zářením - 02

 

Stín, pokrývka hlavy a opalovací přípravek s ochranou proti UVA i UVB

Ochrana před slunečním zářením je rozdělena na mechanickou a kosmetickou. Doporučuje se kombinovat obě metody. Mechanická ochrana znamená, že pokožka není zbytečně vystavena slunečnímu záření. Chráníme se pokrývkami hlavy a krku, nosíme sluneční brýle a vybíráme správné oblečení. zůstáváme ve stínu mezi 10-15 hodinami. Prosinec. Kosmetická ochrana je aplikace ochranných prostředků.

 

Mažte se! Správně a často

V závislosti na použitých faktorech a aktivitě (je třeba ji častěji mazat během koupání nebo zvýšeného pocení) by se aplikace přípravků chráněných proti UVA a uvb měla opakovat několikrát denně. Výrobek by měl být rovnoměrně rozložen, například na linii vlasů,nohou atd. Nezapomeňte na kůži. Aplikujte také dostatečné množství přípravku (pokud to nestačí, sníží se také účinnost ochrany). Pro dostatečnou ochranu je nutné rozložit objem produktu na tělo v množství 6 polévkových lžic (asi 30 ml) a poté na obličej v množství asi 1 kávovou lžičku (asi 5 ml). Pokud plánujete rodinnou dovolenou, je nutné se spolehnout na skutečnost, že čtyřčlená rodina potřebuje asi 100-120 ml ochranného prostředku na osobu. Je třeba dbát na to, aby byl používán v dostatečném množství, zejména pro jeho přípravu ve formě spreje. Zvláštní pozornost by měla být věnována také oblastem s jizvami, akné, modřinami a pigmentovými skvrnami - měly by být chráněny ochranným faktorem 50+.

 

rady pro ochranu před slunečním zářením - 03

 

Kůže si zaslouží regeneraci i pokud není spálená

Stejná péče, jakou dáváme pokožce před opalováním, by měla být věnována také procesu regenerace pokožky po opalování. Preventivní použití dexpanthenolu se doporučuje po dlouhodobém vystavení slunci, moři nebo chlorované vodě. Nejen pokud je kůže spálena. Dexpanthenol může léčit a regenerovat pokožku, zmírnit zánět a obnovit funkci kožní bariéry, aby se zabránilo vniknutí škodlivých látek do pokožky.

 

První pomoc při spálení

První pomoc po spálení sluncem je příjemný studený obklad (hadřík namočený ve studené vodě), který se jemně nanáší na spálenou pokožku. Pokud na kůži, která tvoří puchýře, není zjevné pálení, můžete to dokonce vyzkoušet pomocí chladnější sprchy. Osvědčenými pomocníky zmíněnými dříve jsou přípravky obsahující dexpanthenol. Jsou k dispozici nejen ve formě krémů, ale také ve sprejích nebo pěny, které při tření minimalizují další podráždění pokožky. Obecně jsou preferovány gely a krémy s vyšším obsahem vlhkosti, které pokožku pohodlně ochlazují. Dalšími vynikajícími léčivými látkami pro spálení sluncem jsou přípravky obsahující aloe vera. K doléčení, je žádoucí pečlivě namazat spálené místo. Vhodné jsou bariérové krémy a mléka, které neobsahují barviva a parfémy.

 

rady pro ochranu před slunečním zářením - 04

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/