20.02.2023

Proč vracet staré léky do lékárny

 

U starých léčivých přípravků, tj. u těch, které mají prošlou dobu použitelnosti, již výrobce negarantuje obsah účinné látky. Datum expirace (nazývané také datum použitelnosti) je uvedeno na každém balení, obvykle ve tvaru mm/yyyy, mmyyyy, yyyy/mm (např. údaj "03 2023" znamená, že lék lze při správném uchovávání bezpečně používat do 31. března 2023). Skutečnost, že starý léčivý přípravek již není bezpečně použitelný, je tedy prvním důvodem, proč jej přinést do lékárny k likvidaci.

 

proč vracet staré léky do lékárny? 01

 

Likvidace léků tímto způsobem také zabraňuje dalším rizikům.

- Nedostanou se do rukou nepovolaným osobám nebo dětem.

- Na použití léků se nezapomíná, což zabraňuje jejich následnému zneužití.

- Předchází se tak nežádoucím reakcím na léky, které by při jejich podávání byly závažnější.

 

Proč je likvidace v lékárně bezpečná ?

Prošlé léky se v lékárně shromažďují v plastových zakrytých nádobách, které jsou nepřístupné všem nepovolaným osobám, aby nedošlo k poranění. Odvoz nebezpečného odpadu autorizovanými dodavateli je evidován v lékárně. Vrácené prošlé léky jsou běžně odváženy do spalovny, kde jsou včetně obalů zpracovány při předepsaných vysokých teplotách a kontrolovaných emisích.

Při likvidaci jiným způsobem hrozí únik nebezpečných chemických látek do životního prostředí nebo jejich vniknutí do rukou nepovolaných osob.

Staré léky vyhozené do popelnic mohou skončit na skládkách, mohou být spáleny ve spalovnách za jiných než předepsaných podmínek nebo se dostat například do rukou bezdomovců. I zde může být ohroženo životní prostředí, lidé a zvířata. Léčiva spláchnutá do záchodu mohou být nebezpečná pro vodní organismy, protože se kanalizací dostanou přímo do vody. V přírodě je již dost léčiv, která se do vody dostávají jako metabolity z lidského těla. Spalování takového odpadu nemá žádný účinek, protože domácí topné systémy nedosahují potřebných teplot a emise nejsou kontrolovány.

 

proč vracet staré léky do lékárny? 02

 

Nejjednodušší a nejdostupnější způsob, jak bezpečně zlikvidovat již nepoužitelné léky, je odnést je do nejbližší lékárny. Tato služba je občanům k dispozici zdarma v celé České republice.

 

Pokud si nevíte rady, přineste prošlé léky přímo do lékárny. Je užitečné, pokud můžete přinést prošlé léky v původním primárním obalu. Tablety a tobolky uchovávejte v blistrech nebo lahvičkách; sirupy, roztoky, suspenze a tinktury v lahvičkách; masti a krémy v tubách nebo kelímcích. Papírové krabičky (skládačky) můžete vyhodit do tříděného odpadu. Stejně tak není nutné nosit prázdné blistry a lahvičky, které neobsahují léky a měly by být likvidovány jako běžný běžný odpad.

 

- Léky s prošlou dobou použitelnosti lze odevzdat v původním obalu.

- Papírové obaly zabírají méně místa a lze je třídit pro recyklaci a prázdné blistry lze vyhodit do komunálního odpadu.

- Jednotlivé lékové formy není nutné vyjmout z původního obalu, ale pokud například v dávkovači zůstane nějaký lék, je možné jej zlikvidovat donesením do lékárny.

- U jednorázových injekčních stříkaček nasaďte po použití na jehlu ochranný kryt, aby nedošlo k poranění.

- Náplasti obsahující zbytky léků by měly být přeloženy napůl a lepicí část přelepena páskou, aby se minimalizovalo další působení.

 

proč vracet staré léky do lékárny? 03

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz