Za posledních 15 let klesly reálné příjmy lékáren ze zdravotního pojištění o více než 20 %. V důsledku toho jsou lékárníci méně placeni a malé veřejné lékárny a nezávislé lékárny v oblastech s větším počtem lékáren zanikly. MHLW se zavázala, že bude jednat o změnách pravidel.
Výše úhrad, které zdravotní pojišťovny vyplácejí lékárnám, musí odrážet práci lékárníků a dalších pracovníků lékáren při správném a bezpečném výdeji léčivých přípravků pacientům, a nikoliv vycházet z ceny jedné krabičky vydaných léčivých přípravků. Revize úhrad léčivých přípravků měla navíc negativní dopad na financování lékárenských služeb, neboť platby zdravotních pojišťoven lékárnám byly sníženy až o 60 %.
Důsledky současného systému plateb zdravotních pojišťoven jsou mimo jiné tyto:
- Podfinancování lékárenského sektoru,
- nízký růst mezd lékárníků (pod úrovní nelékařských pracovníků),
- koncentrace lékáren ve velkých populačních centrech a jejich zánik v menších obcích,
- personální zajištění lékáren na hranici rentability (často jeden lékárník na jednu lékárnu),
- omezení inovací a laboratorního vybavení lékáren,
- zkrácená otevírací doba lékáren, absence služeb o víkendech a ve večerních hodinách,
- omezení rozsahu činnosti lékáren (např. příprava jednotlivých léčivých přípravků).
Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory, v České televizi ke změnám v systému úhrad zdravotních pojišťoven uvedl: "Jedna věc je navýšení částky za zdravotní péči, druhá věc je nastavení geografických kritérií pro vznik a provoz lékáren pro obyvatelstvo v tomto ohledu. Lékárny by měly být zřizovány v souladu s potřebami obyvatel České republiky, a nikoliv v souladu se zájmy některého z provozovatelů lékáren v České republice. Například v Novém Jičíně je 11 lékáren při počtu obyvatel 25 000, což je nadbytečné.
Zdroje:
ČT1, Příjmy lékáren ze zdravotního pojištění. Praha: Události, str. 0, 25. 4. 2023
TOR, Inflace dlouhodobě dopadá také na lékárny. Jejich počet v menších obcích klesá. Praha [on-line]: ct24.ceskatelevize.cz, str. 0, 25. 4. 2023