Prevence je předcházení nebo včasné odhalení nemoci. Proto ji doporučují lékaři a úřady. Z veřejného zdravotního pojištění je hrazena celá řada vyšetření. Státní orgány chtějí tento program rozšířit.
Lékaři v pražské Nemocnici Na Homolce nedávno instalovali unikátní PET/MR přístroj. Jedná se o nejmodernější diagnostickou hybridní metodu kombinující magnetickou rezonanci a pozitronovou emisní tomografii. Přístroj je k dispozici také ve Fakultních nemocnicích v Plzni a Brně. Používá se především k diagnostice nádorových onemocnění. Díky tomuto přístroji a dalším moderním metodám, které mají lékaři v České republice k dispozici, lze odhalit náchylná onemocnění v raném stadiu a včas podat vhodnou léčbu. K prevenci problémů slouží také placené preventivní prohlídky, které však podle odborníků neabsolvuje asi 75 procent dospělých. Nárok na preventivní prohlídku u rodinného lékaře máte jednou za dva roky, u dermatologa jednou ročně a u zubaře dvakrát ročně; po dosažení padesátky máte nárok na hrazené vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Máte nárok na test odhalující skryté krvácení ve stolici každý rok (po 55. roce věku dvakrát); kolonoskopii každých 10 let. Mladé lidi s rodinnou anamnézou rakoviny a nízkým rizikem vzniku rakoviny může odeslat také jejich lékař. Ženy mohou jednou ročně podstoupit hrazenou gynekologickou prohlídku; 45leté ženy mohou jednou za dva roky podstoupit hrazené mamografické vyšetření. Stačí, aby gynekolog, a to i u mladé ženy při podezření na nádor, napsal žádanku. Prsa si lze vyšetřit i samovyšetřením doma. Mužům mladí lékaři a studenti medicíny z neziskové organizace Loono doporučují, aby jednou ročně navštívili urologa, který může odhalit rakovinu prostaty a varlat. K prvnímu screeningu je však nutné doporučení od praktického lékaře. V současné době se rozjíždějí i další programy screeningu rakoviny. Během evropského předsednictví se podařilo zajistit také screening rakoviny plic a vysoce rizikové rakoviny žaludku,' uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
V prezentaci "Czech Republic: Health System Review to 2023", kterou zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro zdravotní systémy a politik, Dvořáček uvedl, že ministerstvo chce investovat do prevence a včasného záchytu nemocí. Úředníci ministerstva například lobbují u pojišťoven, aby prostředky určené na prevenci nemocí, které jsou v současnosti využívány na podporu zdravého životního stylu a dentální hygieny, mohly být použity na preventivní prohlídky. Snaží se získat další rozpočtové prostředky. Dvořáček zdůvodnil potřebu dát pojišťovnám větší volnost při tvorbě proaktivní politiky a odlišit je od konkurence. Za tímto účelem pracuje ministerstvo s pojišťovnami na novele zákona o zdravotním pojištění, která bude předložena na podzim.
Jednou z nejčastějších civilizačních chorob je cukrovka. Jeden z deseti našich zákazníků trpí cukrovkou. Pacienti mohou mnoha komplikacím předejít dodržováním doporučení lékaře, včasnými kontrolami a například i zlepšením stravy," říká Zdeněk Kabátek, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny. Desítky diabetologických ambulancí po celé republice nabízejí také vyšetření zraku speciálními kamerami, pojišťovny jsou podle Kabátka připraveny tyto kontroly zajistit. Během pandemie Covidu také došlo k nárůstu počtu mladých lidí trpících duševními chorobami. Prevence a pomoc v nejranějších stádiích je naprosto zásadní," říká Jan Sobotka, ředitel Fokusu Praha. Podle odborníků vedla reforma systému péče o pacienty s tímto onemocněním spolu s výstavbou center duševního zdraví ke snížení počtu dnů, které pacienti stráví v nemocnici, o 65 %.
Neziskové organizace významně přispívají k prevenci ve zdravotnictví a sociální oblasti. Jsou však v nejisté situaci. Jejich zástupci proto upozornili na skutečnost, že vláda Petra Fialy stále nevrátila 270 milionů eur z Evropského Fondu soudržnosti do Evropského sociálního fondu. Ty tam převedl předchozí kabinet Andreje Babiše především na výstavbu potřebné infrastruktury. Podmínkou převodu však bylo, že v případě zhoršení socioekonomické situace vládní úředníci peníze Evropskému sociálnímu fondu vrátí. Podle Ivy Kuchyňkové, z iniciativy Za bydlení, nevrácení těchto peněz brzdí desítky až stovky projektů v sociálních službách. Vedle mnoha dalších oblastí je podle ní ohrožená například činnost terénních ambulancí pomáhajících lidem v tíživé situaci či vzdělávání sester nebo sociálních pracovníků. "Zároveň," zdůraznila, "víme, že neřešit sociální problémy je v konečném důsledku nákladnější než jim předcházet. Hrozí také riziko zanedbávání zdravotních problémů, dodala.
Zdroj: https://www.mzcr.cz/