Osteoporóza neboli řídnutí kostí je chronické progresivní onemocnění kostry. Osteoporóza se vyznačuje úbytkem kostní hmoty a zhoršováním struktury kostí, což vede ke křehkosti kostí a zvýšenému riziku zlomenin. Dochází k nerovnováze mezi tvorbou nové kosti a jejím úbytkem, což vede ke zlomeninám bez předchozího zranění nebo po menším úrazu. Tento stav je obvykle způsoben nedostatkem vápníku, vitaminu D, pohlavních hormonů a zvýšenou destrukcí kostí v důsledku nedostatku pohybu.
Osteoporóza má pomalý nástup a obvykle probíhá bez příznaků. Onemocnění může být dlouho bezbolestné nebo se může projevovat pouze bolestmi zad. Obvykle je přítomna při první zlomenině. Časté jsou zlomeniny hrudní a bederní páteře.
Riziko osteoporózy se zvyšuje u žen po menopauze, kdy klesá produkce ženských hormonů (estrogenu a progesteronu); 40-50 % žen starších 50 let zažije během života osteoporotické zlomeniny. Osteoporózou jsou ohroženi také lidé s podváhou, méně fyzicky aktivní, kouřící, nadměrně pijící alkohol, s rodinnou anamnézou osteoporózy, pravidelně užívající některé léky (např. glukokortikoidy) a trpící některými chorobami, jako jsou onemocnění ledvin, příštítných tělísek, celiakie a Crohnova choroba.
- Základem je správný životní styl a to již v dětství a dospívání.
- Je třeba dodržovat vyváženou stravu s dostatečným množstvím vápníku, vitaminu D, fosforu, hořčíku, vitaminu K a stopových prvků.
- Neměla by se zanedbávat konzumace zeleniny a ovoce.
- Zajistěte dostatečný příjem vyvážených potravin a vyvarujte se příliš selektivního stravování a dietám.
- Omezte příjem soli.
- Je třeba také minimalizovat rizikové faktory osteoporózy, jako je kouření a nadměrná konzumace alkoholických nápojů.
- Nemělo by se zanedbávat pravidelné cvičení.
Pokud je osteoporóza diagnostikována, základem léčby je vápník a vitamin D. Pokud není možné zajistit příjem vápníku a vitaminu D stravou, je nutná suplementace ve formě léků nebo doplňků stravy. V závislosti na stavu postižené kosti mohou být předepsány látky, jako jsou bifosfonáty a denosumab., aby se zabránilo progresi onemocnění.
Bifosfonáty (kyselina klodronová, pamidronová, alendronová, ibandronová, zolendronová). S bifosfonáty by měly být podávány podle zvláštního návodu k použití (tablety by měly být opláchnuty čistou vodou a podány po nočním lačnění, nejméně 6 hodin po posledním jídle a nejméně 1 hodinu před snídaní. Během polykání tablet si po dobu 1 hodiny nelehejte a užívejte je ve vzpřímené poloze nebo vsedě).
Denosumab je biologický přípravek a lékař jej každých šest měsíců aplikuje pod kůži.
Cvičení pomáhá udržovat kostní hmotu. Zvyšuje množství kostní hmoty u mladých lidí a udržuje kosti zdravé tím, že zpomaluje jejich úbytek v dospělosti. Cvičení také posiluje svaly a zlepšuje koordinaci, čímž snižuje riziko pádů. Cvičení má pozitivní vliv na kosti v každém věku.
Nejlepším cvičením je zatěžovat kosti vlastní vahou těla. To znamená chůzi ve vzpřímené poloze, běh, tenis, volejbal, aerobik, tai chi, tanec a další podobné sporty. Sporty jako plavání a jízda na kole jsou vhodné pro svaly a srdce, ale nezatěžují kosti v potřebné míře.
Objem cvičení závisí na věku a zdravotním stavu. Lidé, kteří s cvičením začínají, by měli začít pomalu, a pokud jim to zdravotní stav dovolí, postupně zvyšovat délku cvičení na 30-40 minut třikrát až čtyřikrát týdně. Cvičení by mělo zahrnovat jak "vzpřímené" cviky (zatěžování kostí), tak cviky na zvýšení síly, svalové hmoty a koordinace.
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Martina Dulavová - Ústavní lékárna IKEM)