Jak malé děti chránit před sluncem a jak pečovat o jejich pokožku po pobytu na slunci?
Obecně se doporučuje, aby se malé děti do šesti měsíců věku vůbec nevystavovaly slunečnímu záření. V ideálním případě by děti a starší osoby měly být před sluncem chráněny, a to zejména v době pobytu na slunci od 11 do 15 hodin. Je to proto, že děti nejsou malí dospělí. Dětská pokožka má zvláštní vlastnosti, zejména kvůli své tenkosti. Škodlivé UV záření proto proniká snadněji, rychleji a do hlubší vrstvy. Druhým důležitým faktorem souvisejícím s povahou dětské pokožky je její nezralá pigmentace (méně melaninu, který je chrání).
Fyzická ochrana je vždy nejvyšší prioritou, pokud jde o pokrývku hlavy, sluneční brýle, vhodné oblečení a samozřejmě neustálý režim snižování expozice, alespoň v hodinách, kdy je přímé sluneční záření nejhorší. Ve výběru vhodného opalovacího krému pro kojence a malé děti není zásadní rozdíl. Existují však dva důležité faktory, který je třeba při výběru vhodného opalovacího přípravku zohlednit. Tyto výrobky mohou obsahovat dva typy fotoprotektivních složek, jednu fyzikální a jednu chemickou. Dětská pokožka je tenká, a proto do ní aplikované látky snadno pronikají. To je důležitý faktor, který je třeba zohlednit při výběru výrobků šetrných k pokožce. V této souvislosti se doporučuje, aby se malé děti (stejně jako děti ohrožené alergiemi nebo ekzémy) vystavovaly slunci minimálně. Pokud je přesto třeba pokožku před sluncem chránit, měly by se používat fyzikální filtry v opalovacích krémech. Ty se totiž nevstřebávají tak dobře jako chemické filtry a jsou účinné tím, že pronikají do hlubších vrstev kůže a mění přijaté záření na "neškodné". Stabilita chemických filtrů je jiná a časem se rozkládají na jiné látky. Chemické filtry mají proměnlivou stabilitu, a proto se časem rozkládají a způsobují kožní reakce.
I děti, které dosáhly věku 6 let, je třeba co nejvíce chránit. Obvykle se doporučuje přípravek s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším. Někteří lékárníci doporučují pro děti ve věku 6 let SPF 50. Kvalitní výrobky by měly být odolné vůči teplu a světlu, aby se co nejméně kazily a méně pravděpodobně způsobovaly podráždění i po delším vystavení slunečnímu záření. Při výběru vhodného výrobku je proto vhodné věnovat pozornost fotostabilitě a tepelné stabilitě i voděodolnosti. I z tohoto důvodu by měly být výrobky vybírány v lékárně po konzultaci se zdravotnickým pracovníkem.
Všeobecně platí, že před slunečními paprsky naše děti neochrání ani mraky, ani voda, dokonce ani sklo auta. S ohledem na to je důležité hledat vhodné opatření v přirozené fyzické ochraně kvalitních výrobků a oblečení.
Doporučuje se hydratovat dětskou pokožku tělovým mlékem nebo krémem šetrným k pokožce. Je výhodné, pokud obsahuje regenerační složky, jako je například známý panthenol. Doporučuje se používat výrobky s lehkou texturou, bez parfemace a dalších dráždivých látek a ideálně bez konzervačních látek.
Kůže se sama odlupuje a hojí. Pomoci mohou přípravky obsahující výše zmíněné hydratační látky a regenerační látky, jako je panthenol, který zklidňuje citlivou pokožku. Větší pozornost je třeba věnovat parfémovaným výrobkům, které mohou citlivou dětskou pokožku ještě více podráždit. Pokud není popálení závažné, výše uvedená léčba obvykle postačuje. Pokud jsou léze, strupy nebo puchýře časté, zejména u malých dětí, je lepší poradit se s lékařem. Případně navštivte během prázdnin lékárnu a poraďte se s lékárníkem, který může situaci posoudit a doporučit preventivní nebo léčebné prostředky, pokud není příliš vážná. V případě alergie by měla svědění zmírnit antihistaminika, a to alespoň na noc.
Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/