Nachlazení je mírné onemocnění horních cest dýchacích virového původu, které obvykle postihuje pacienty hlavně na podzim a v zimě. Částečně je to způsobeno stísněností v uzavřených prostorách, která může vést k oslabení imunitního systému a rychlé infekci v rodinách a skupinách dětí. Onemocnění se však může rozvinout kdykoli. Pacienti se při nachlazení často uchylují k samoléčbě, ale i pro ni platí určitá pravidla. Co radí lékárník?
Mezi rizikové faktory onemocnění patří nízká imunita, nedostatek spánku, únava a nevyvážená strava. Nejčastějším příznakem je rýma, ale mohou se objevit i příznaky jako kašel, bolest hlavy nebo krku, ucpaný nos, únava a horečka. "Běžné nachlazení není život ohrožující," vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, PhD., prezident České lékárnické komory. "Délka léčby nachlazení se u jednotlivých osob liší a samozřejmě záleží na zdravotním stavu člověka, konkrétním virovém agens a způsobu samoléčby. Pokud se nachlazení neléčí, může vést k dalším, závažnějším infekcím," říká Mgr. Aleš Krebs, PhD..
Samoléčba nachlazení je vhodná, ale může být škodlivá, poraďte se s lékárníkem. V průběhu nemoci byste měli přijmout preventivní opatření, jako je odpočinek, omezení sociálních kontaktů a vyhýbání se velkému počtu lidí. Při návštěvě zdravotnických zařízení, včetně lékáren, se doporučuje používat ochranu dýchacích cest - respirátory nebo roušky. Měli byste také dočasně přestat sportovat a vyhýbat se fyzické námaze. Měli byste věnovat velkou pozornost hygieně rukou a podle potřeby používat dezinfekční prostředky, abyste zabránili infekci. Doma byste neměli zapomínat na pravidelné větrání místnosti. Pokud je průběh nachlazení vážnější, může vhodná medikace zabránit zhoršení stavu a urychlit uzdravení. S výběrem vhodného léku proti nachlazení vám mohou pomoci lékárníci. Mohou vám také poradit s dávkováním a režimem, který byste měli při podávání léku dodržovat. Lékárníci také mohou pacientům doporučit návštěvu lékaře, která je v některých případech nezbytná. Pokud je pacientovi doporučeno, aby se léčil sám, mezi účinné léky proti nachlazení patří nosní spreje, pastilky do krku, analgetika a antipyretika.
"Někteří pacienti dávají při léčbě nachlazení přednost léčivým rostlinám. Je vhodné volit botanické přípravky, tj. přípravky obsahující přírodní extrakty nebo ve formě tradičních léčivých čajů, jejichž obsah a bezpečnost jsou zajištěny. Při samoléčbě je však třeba dbát na to, aby se byliny nepoužívaly nevybíravě. To, že jsou přírodní, ještě neznamená, že jsou neškodné, a mnoho lidí jejich negativní účinky na organismus podceňuje. O tom, jak je správně a bezpečně užívat, se poraďte s lékárníkem. Dávejte si pozor na takzvané "pověry"." Vysvětluje PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory. Tyto metody jsou často zbytečné a někdy velmi nebezpečné. Jednou z nejdůležitějších věcí při předávání léků pacientům je poskytnout jim všechny důležité informace, aby je mohli užívat správně a bezpečně. Například rady, jak a kdy léky užívat. Pokud se dávka užívá nesprávně nebo příliš dlouho, může v některých případech dojít ke komplikacím, jako je předávkování nebo otrava. Například nosní kapky by se neměly užívat déle než sedm dní.
Pravidla pro užívání platí pro všechny léky, ať jsou vydávané na recept nebo dostupné bez něj. Pacienti by si tak měli dávat pozor i na léky s obsahem paracetamolu a pečlivě dbát na pravidla užívání. Léčivo by se mělo užívat pouze tehdy, pokud je to vhodné, tedy při bolesti nebo teplotě nad 38 °C. Paracetamol nepůsobí protizánětlivě, doporučuje se pouze k tišení slabé, eventuálně středně silné bolesti a snižování horečky. Pacienti, kteří se léčí s jaterním onemocněním, by se paracetamolu v samoléčbě měli vyhnout. Další možností jsou léky obsahující ibuprofen, který má i protizánětlivé účinky. Nicméně i v tomto případě je třeba léčiva užívat dle rad lékárníků a po důsledném přečtení příbalového letáku, aby nedošlo k nežádoucím zdravotním komplikacím. Nevhodný je například pro pacienty užívající léky na ředění krve nebo s akutním či vyléčeným žaludečním vředem. Další pravidla platí i pro antitusika (léky proti kašli) či léky na vlhký kašel.
Někdy ale samoléčba nestačí či není vhodná. V takovém případě by pacienti měli navštívit lékaře. Například pokud se zdravotní stav při samoléčbě ani po několika dnech nelepší, pokud akutní fáze kašle přesáhne 3 týdny, případně pokud se ke kašli přidá dušnost, bolest na hrudi, vysoká neustupující teplota nebo se objeví krev v hlenu.
Na které léky byste měli zapomenout?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že antibiotika jsou všelékem na nachlazení. Tyto léky jsou účinné pouze proti bakteriálním infekcím, ale ne proti virovým onemocněním. Antibiotika předepisují pouze lékaři a neprodávají se bez lékařského předpisu. Pokud antibiotikum předepíše lékař, musí se užívat po určitou dobu, i když se váš zdravotní stav zlepší. Pokud lékař v průběhu léčby antibiotikum změní, musí pacient nepoužitý lék vrátit do lékárny a nemůže si ho nechat doma na "horší časy". Nevybíravá samoléčba antibiotiky v domácím prostředí vede paradoxně ke zhoršení zdravotního stavu a přispívá k rozvoji rezistentních bakterií, které v České republice každoročně zabijí více lidí než dopravní nehody.
Zdroj: https://www.lekarnici.cz/