20.01.2025

O potřebnou bonifikaci přišlo 40 procent venkovských lékáren

 

O potřebnou bonifikaci přišlo 40 procent venkovských lékáren - obrázek 01

 

Jaký byl rok 2024 pro Aleše Krebse, prezidenta České lékárnické komory (ČLnK)? A jaká jsou vaše očekávání pro nadcházející rok? Takto odpověděl v anketě Zdravotnického deníku. Krebs oceňuje kroky směřující k digitalizaci zdravotnictví, ale zároveň se obává o osud převážně soukromých lékáren na venkově a o budoucnost kampaně před příštími parlamentními volbami, kde se odborné hlasy často mění v líbivá slova.

 

Co je podle vás to nejlepší, co se letos ve zdravotnictví stalo?

Podle mého názoru jsou kroky k využití potenciálu elektronizace ve zdravotnictví pozitivní a při správné koncepci by mohly zvýšit komfort a bezpečnost pacientů, zjednodušit práci zdravotníků a být nástrojem pro hodnocení a budoucí rozvoj a úpravu zdravotní péče na základě dostupných a vyhodnocených dat. Je to.

 

A co naopak nejhoršího?

Optimismus ve mně nevyvolaly výsledky a následné události kolem dohodovacího řízení. Nejenže se, někdy i významně, přidaly finanční prostředky proti původní deklaraci v segmentech, které se nedohodly, ale i přes dohodu v našem segmentu přišlo, pokud se ještě něco nezmění v prvních lednových dnech, o potřebnou bonifikaci zhruba 40 procent lékáren na venkově. Vzhledem ke způsobu odměňování lékárenské péče to pro ně i jejich pacienty může být kritické.

 

Co očekáváte od příštího roku?

Od nového roku 2025 lze očekávat snahu o dokončení legislativního procesu u otevřených zákonů v Poslanecké sněmovně. Nakolik bude úspěšná je v tuto chvíli i vzhledem k situaci ve sněmovně složité říci. Rozhodně však lze očekávat širokou předvolební debatu o budoucí podobě zdravotnictví, v níž bohužel často převládají názory nereflektující postoje a připomínky odborníků s významnou znalostí praxe z dané části segmentu. Byl bych velmi rád, kdyby se situace v letošním roce v porovnání s předchozími předvolebními diskusemi změnila.

 

Jaké změny, které lze uskutečnit příští rok, by podle vás prospěly českému zdravotnictví?

Vzhledem k legislativnímu procesu se v letošním roce pravděpodobně neočekávají žádné nové dramatické změny, ani není snadné je uskutečnit. Z pohledu lékárníků lze ještě některé změny provést prostřednictvím zákona o zdravotní péči, zejména pokud jde o stabilizaci sítě stanovením jasných pravidel pro otevírání nových lékáren. Zároveň je třeba změnit systém dotování jednotlivých lékáren, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování lékárenských služeb ve venkovských oblastech. Vítáme také přijetí novely zákona o veřejném zdravotním pojištění připravované na rok 2024 v oblasti cen a úhrad léčiv.

 

Jaké jsou vaše profesní plány na nový rok?

Jde především o prosazování dlouhodobých priorit České lékárnické komory. Jednak lobbování u státní správy v otázkách odměňování, kompetencí lékárníků a stabilizace sítě poskytovatelů lékárenské péče. Současně je jedním z našich úkolů příprava dokumentu Vize lékárenství 2030, který zohledňuje činnost lékárníků při poskytování zdravotní péče a cíle, kterých chceme dosáhnout, tedy jaká by měla být lékárenská zdravotní péče a co by měla pacientům nabídnout do roku 2030.

 

 

Zdroj: KRUMPHANZL, O potřebnou bonifikaci přišlo 40 procent venkovských lékáren, říká KrebsPraha [online]: zdravotnickydenik.cz, str. 0, 9. 1. 2025.