Nouzová antikoncepce, jinými slovy postkoitální antikoncepce je antikoncepce určená pro výjimečné situace, neplánovaný, nechráněný pohlavní styk nebo selhání jiné antikoncepční metody, zejména v období potenciálně plodných dnů ženy.
Prasknutí nebo sklouznutí prezervativu, opožděná nebo vynechaná tableta kombinované hormonální antikoncepce zejména v prvním týdnu užívání, slepená nebo pozdě nalepená antikoncepční náplast, vyjmutí vaginálního insertu na delší dobu než 3 hodiny.
Jak již sám název napovídá, nouzovou antikoncepci nelze v žádném případě doporučit jako běžně užívanou antikoncepční metodu! Jedná se o „první pomoc“, tedy pohotovostní řešení v nouzové situaci – není vhodná pro opakované užívání a rozhodně nesmí nahradit pravidelnou antikoncepci. Postkoitální antikoncepce nechrání před pohlavně přenosnými nemocemi ani nebrání jejich šíření.
Mechanismus účinku nouzové antikoncepce spočívá v oddálení nebo zabránění ovulace, pokud ještě neproběhla, brání uhnízdění případně oplodněného vajíčka v děloze. V případě, že již došlo k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, není metoda postkoitální antikoncepce účinná. Nouzová antikoncepce nepřeruší probíhající těhotenství!
Na trhu máme k dispozici celou řadu přípravků, které se mezi sebou liší. Přehledová tabulka nabízí ucelený přehled současných možností dostupné nouzové antikoncepce, včetně výčtu nejčastěji se vyskytujících nežádoucích účinků. Podle účinné látky můžeme přípravky nouzové antikoncepce rozdělit do dvou skupin:
1) První skupina obsahuje tradiční gestagenní hormon levonorgestrel (LNG) , jedná se o syntetický hormon odvozený od hormonu žlutého tělíska. Na trhu jsou k dispozici přípravky obsahující v jednom balení 2 hormonální tablety o síle 0,75 mg a novější jednotabletové přípravky, obsahující v jedné tabletě dvojnásobnou dávku hormonu, tedy 1,5 mg.
2) Druhá skupina přípravků nouzové antikoncepce obsahuje účinnou látku ulipristal , což je moderní syntetická molekula, která má vysokou afinitu, tedy vazebnost na progesteronové receptory. Přípravky obsahující ulipristal lze použít během 120 hodin – tedy až 5 dnů, po nechráněném pohlavním styku.
Spolehlivost postkoitální antikoncepce klesá s rostoucím časem, který uplynul od pohlavního styku. Tak tedy obecně platí, že čím dřív se nouzová antikoncepce po nechráněném pohlavním styku uplatní, tím vyšší je míra její spolehlivosti. Nouzovou antikoncepci lze dle doporučení použít do 72 hodin (3 dny), u přípravků s ulipristalem až do 120 hodin (5 dnů) po koitu. V ideálním případě se použití nouzové antikoncepce doporučuje do 12 hodin po nechráněném pohlavním styku.
Výsledky klinické studie u přípravků s levonorgestrelem prokázaly, že dvě 0,75 mg tablety užité najednou ve stejnou dobu, do 72 hodin od nechráněného pohlavního styku zabránily 84 % očekávaných těhotenství ve srovnání se 79 % při dvou 0,75 mg tabletkách užitých s časovým odstupem 12 hodin, proto se i u dvoutabletových přípravků (Postinor®, Egianti®) doporučuje užití obou tablet najednou.
Souhrnná data dvou nezávislých kontrolovaných studií u žen, které požádaly o nouzovou antikoncepci v době do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku prokázaly, že účinnost novější účinné látky ulipristalu není horší, při porovnání s levonorgestrelem, ba naopak – při srovnání výsledků obou studií vyplývá, že riziko otěhotnění při užití uripristalu bylo v porovnání s levonorgestrelem výrazně sníženo. Přesto neexistuje jasné doporučení ani preference pro tu či onu účinnou látku, jako lék volby.
Bylo prokázáno, že více než 50 % žen potřebuje nouzovou antikoncepci v noci, o víkendech a svátcích. Lepší dostupnost nouzové antikoncepce pro veřejnost byla i jedním z důvodů, díky nimž došlo v roce 2011 ke změně výdeje u těchto přípravků. Dnes jsou tyto přípravky dostupné bez lékařského předpisu, výdej léku v lékárně vede lékárník.
Přestože je nouzová antikoncepce relativně bezpečná, existují případy, kdy je kontraindikovaná a kdy se její užití nedoporučuje, nebo je před užitím doporučeno léčbu konzultovat se svým gynekologem. Použití nouzové antikoncepce je určeno pro dívky a ženy v plodném věku, včetně dospívajících do 17 let.
Nouzová antikoncepce je kontraindikovaná a její použití se nedoporučuje u těhotných žen a u žen s těžkou poruchou jater nebo vážným astmatem – léčených perorálními kortikoidy. Nouzová antikoncepce není doporučena ženám, které v minulosti prodělaly mimoděložní těhotenství nebo zánět vejcovodů.
Pokud žena užívající nouzovou antikoncepci současně trpí onemocněním, u kterého může být ohroženo vstřebávání (např. Crohnova choroba), hrozí ji nežádoucí snížení účinnosti nouzové antikoncepce. Ke snížení účinku mohou přispět i ostatní léčivé přípravky a potravní doplňky, které žena užívá. Mimo jiné do této kategorie spadají i všechny přípravky obsahující bylinku třezalku tečkovanou (hypericum perforatum). Zeptejte se svého lékárníka, jestli vámi užívané léky spadají do této rizikové kategorie „jaterních induktorů“, která může způsobit „selhání“ nouzové antikoncepce.
Nouzová antikoncepce může ovlivňovat jiné léčivé přípravky, např. snižuje účinek kombinované hormonální antikoncepce. Proto je doporučeno, jak již bylo uvedeno dříve, po užití nouzové antikoncepce používat ještě dodatečnou ochranu před početím, a to až do začátku dalšího menstruačního cyklu.
Nedoporučuje se současné podávání přípravků, obsahujících levonorgestrel a ulipristal!
Abych článek o nouzové antikoncepci vyvážila na samotný závěr chci zmínit, že i u nás existují profesionálně fungující organizace (např. Dlaň životu, Hnutí pro život), které nečekaně těhotným maminkám mohou pomoci, ať už radou připravených odborníků (psychologů), zázemím pro nastávající maminky nebo vybavením pro miminko. Nouzová situace totiž nemusí být tak černá, jak se nám vždy v danou chvíli zdá a nouzové řešení nemusí být to jediné správné.
Před užitím nouzové antikoncepce se v klidu zamyslete nad svou situací, pokud si nejste jistí, obraťte se na své nejbližší. Přestože náš svět nabízí mnoho různých jednoduchých a rychlých „nouzových“ řešení, ne vždy jsou správná. Odbornou pomoc a radu můžete najít i u svého lékárníka. Nebojte se na nás v každé Vaší situaci obrátit.
Přeji nám všem odvahu a sílu pro zvládnutí všech nenadálých životních událostí.
Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/