Srdečně-cévní onemocnění, infarkt nebo mrtvice, mají na svědomí více než polovinu úmrtí v ČR. Jedním z rizikových faktorů je zvýšená hladina cholesterolu.
Cholesterol je voskovitá steroidní látka, která je součástí naší krve. Je nenahraditelný při stavbě buněčných membrán a nepostradatelný pro tvorbu hormonů, ze slunečních UV paprsků pomáhá vyrábět vitamín D a také je nezbytný pro zpracování tuků v těle. Pro náš organismus je tedy zcela nepostradatelný. Může se ovšem změnit v nepřítele - jeho vysoká hladina v krvi dokáže doslova přehradit cévy, kterými pak nemůže protékat krev, což může mít fatální následky. Ateroskleróza neboli kornatění cév je jedním z onemocnění, které s vysokou hladinou cholesterolu bezprostředně souvisí.
Podle statistik má téměř 70 % české populace zvýšenou hladinu celkového cholesterolu. Až 85 % cholesterolu si tělo dokáže vyrobit samo, navíc jej ale přijímáme i z potravy. Je tedy dobré vědět, že jeho hladina nestoupá jen při konzumací tučných jídel, jak se mnoho lidí mylně domnívá, ale zvyšuje se například i s přijímáním cukrů, které cholesterol pomáhá přetvářet v energii.
Rozlišujeme celkem tři druhy krevních tuků – HDL, LDL a TGA:
Normální hodnoty cholesterolu v krvi se liší podle věku:
A důležité jsou samozřejmě i konkrétní hodnoty LDL, HDL a TGA:
Mylná je představa, že zvýšená hladina cholesterolu se týká pouze starší generace. V posledních letech, a to hlavně v souvislosti s nadváhou, obezitou a dalšími civilizačními chorobami, se totiž čím dál častěji vyskytuje již u mladých lidí, dospívajících a výjimkou nejsou ani malé děti.
K nejrizikovějším skupinám patří:
V přítomnosti těchto rizikových faktorů představuje pro rizikové skupiny nebezpečí již i mírně zvýšená koncentrace LDL cholesterolu, respektive snížená koncentrace HDL cholesterolu. V takových případech je třeba snížit hladinu LDL cholesterolu a zároveň eliminovat ony rizikové faktory.
Koncentraci cholesterolu v krvi zjistí obvykle praktický lékař při odběrech krve v rámci běžné preventivní prohlídky. V případě, že naměří zvýšenou hladinu cholesterolu, je vhodné:
U vysoké hladiny cholesterolu pak lékař stanoví vhodnou terapii, která se obvykle neobejde bez medikace. Zpravidla se jedná o užívání tzv. statinů, které snižují tvorbu cholesterolu v játrech.
Nepříjemnou pravdou ale je, že statiny, stejně jako všechny léky, mají vedlejší účinky. Navíc jakmile jednou lékař předepíše léky na cholesterol, není cesty zpět a je nutné je užívat až do konce života. Proto pokud je hladina cholesterolu jen zvýšená, je na místě se s ní nejprve pokusit poprat pomocí diety, změny životního stylu a případně pomocí doplňků stravy.
Kromě úpravy životosprávy a pravidelného pohybu, mají své místo pro udržení zdravé hladiny cholesterolu také rostlinné steroly neboli fytosteroly. Jak název napovídá, jde o látky rostlinného původu, jež se v malém množství vyskytují např. v rostlinných olejích, obilovinách či ořeších.
Cholesterol se vstřebává do krve ze střeva. Rostlinné steroly mají podobnou strukturu jako on a jeho vstřebávání do krve blokují tím, že ony samy se přitom téměř nevstřebávají. Nevstřebaný cholesterol je spolu s rostlinnými steroly vyloučen stolicí. Dochází tak ke snížení hladiny LDL cholesterolu v krvi. HDL cholesterol není rostlinnými steroly ovlivněn a nadále tak může plnit svou ochrannou funkci.
U osob s mírně zvýšeným cholesterolem či v rámci prevence u osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem je možno užívat rostlinné steroly samostatně. Podle vědeckých studií snižují koncentraci LDL cholesterolu přibližně o 10 - 14 %. Pokud současně dojde k úpravě životosprávy, je možné dosáhnout snížení LDL cholesterolu až o 30 %.
Rostlinné steroly je také možno užívat společně se statiny. Bylo zjištěno, že v kombinaci se statinem snižují hladinu celkového cholesterolu o dalších asi 10 % (Mayo Clin Proc.2003 August).
Bezpečnost a účinnost rostlinných sterolů na ovlivnění hladiny cholesterolu v krvi byla prokázána v mnoha klinických studiích, a to u pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu, diabetiků i osob s genetickým výskytem ischemické choroby srdeční.
Doporučená dávka pro snížení hladiny cholesterolu je 1,5 - 2 g rostlinných sterolů denně; pro udržení hladiny cholesterolu a u osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem od 0,8 g denně.
Ideálním pomocníkem tak mohou být doplňky stravy, které obsahují čisté rostlinné steroly.
Souboj s cholesterolem je doslova válka na život a na smrt. Při zjištění i jen mírně zvýšené hladiny cholesterolu v krvi je vhodné se této civilizační chorobě okamžitě postavit - neprodleně začít se změnou jídelníčku a pravidelným pohybem.
Omezte:
Do jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, ryby, zdravé tuky, tedy dostatek vlákniny, vitamínů, omega-3 mastných kyselin a případně i rostlinné steroly.
Mezi tyto potraviny patří:
Pokud zrovna neholdujete sportu, choďte alespoň na procházky - stačí 20 minut rychlé chůze ob den.
Nekuřte, ani "zdravé cigarety" a pokud to jde, vyhýbejte se stresu. Pamatujte, že i malá změna životního stylu může vést k velké změně ve zdraví vašeho kardiovaskulárního systému a srdce.
Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.
Zdroj: https://www.lekarna.cz/ (Mgr. Pavla Horáková)