Vedoucí lékárnice a mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová nedoporučuje opalování. „Není nutné, ani potřebné, ani zdravé,“ říká. „Pro náš organismus není důležité, zda jsme se opálili, ale naopak jak jsme ho před škodlivými paprsky ochránili.“
Dělíme nějak prostředky na ochranu kůže?
Dělíme je podle obsahu složek blokujících UVA a UVB záření. Oba druhy UV záření se podílejí na vzniku poškození kůže během opalování. Proto je nezbytné důsledně používat opalovací přípravky (sunscreeny) a riziko poškození tak minimalizovat. Je potřeba vzít v potaz i fakt, že kůže si pamatuje a sčítá jednotlivé efekty.
Jak fungují UV filtry?
Jejich účinek je založen na chemickém nebo fyzikálním principu. Některé přípravky obsahují pouze chemické filtry, jiné pouze fyzikální. Sunscreeny s ochranným faktorem nad 30 většinou obsahují kombinaci obou filtrů. Účinnost přípravků chránících před škodlivým slunečním zářením se označuje SPF faktorem (z anglického Sun Protection Factor). Ten vyjadřuje míru ochrany před UVB zářením. Jedná se o násobek času, o který oddálíme vznik zčervenání kůže. Ty nejsilnější jsou označované 50+.
Pacienti vyhledávají lékárnu a radí se, jaký opalovací prostředek je nejlepší, aby se nespálili. Na co se jich ještě zeptáte, abyste mohla poradit?
Je několik důležitých faktorů, které ovlivňují, jaký sunscreen (prostředek k ochraně před slunečními paprsky) společně s pacientem vybereme. Lékárníka může zajímat, jak se osoby, pro něž je pořizován přípravek, opalují, tedy jaký jsou fototyp. Zda jde o dospělého, nebo o dítě. Kde budou slunečnímu záření vystaveni – jiná intenzita slunečních paprsků je v České republice, jiná v Egyptě. Důležitá je i kvalita kůže – zda nejde například o atopika či člověka se sklony k akné. Lékárníka také zajímá, zda pacient nebere některé léky, jež vyžadují maximální ochranu, zda nemá nějaké kožní onemocnění nebo omezení. Abych byla konkrétní: například pacienti užívající dlouhodobě perorální kortikoidy by se měli chránit před slunečním zářením maximálně, stejně tak pacienti, kteří měli v minulosti kožní nádor, byť nezhoubný. Ti by se v zásadě mělisluníčku vyhýbat a používat přípravky s SPF 50+, i když se nesluní, i například ve dnech, kdy není úplně jasno, nebo v zimě. Také ženy užívající antikoncepci by měly být opatrné.
Slunce nás překvapí a nemáme se čím chránit. Bolí nás hlava, jsme utahaní, co s tím?
Základní ochranou, a to i při použití sunscreenů, je vyhýbat se slunečním paprskům – pobytem ve stínu, oděvem, slunečníkem, brýlemi, kloboukem. I když sluníčko pronikne částečně i do stínu či pod oděv, snižujeme tím množství paprsků, které dopadají na kůži. Pokud však přesto dojde vlivem delšího pobytu na slunci k přehřátí, úžehu nebo úpalu, je vhodný přesun do chladnější místnosti, příjem tekutin, opatrné chlazení a regenerace poškozené kůže pěnou či mlékem s obsahem panthenolu. V případě bolestí lze jednorázově užít některý z léčivých přípravků s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové.
Co bych měl mít z fotoprotekčních přípravků s sebou na dovolenou k moři, v našich končinách nebo na posezení na zahrádce ve městě?
Intenzita slunečních paprsků směrem k rovníku stoupá. Tedy čím jižněji jedeme (na naší severní polokouli), tím vyšší ochranu před slunečním zářením bychom měli použít.
Existuje rizikové chování vůči letnímu slunci? Dělají lidé nějaké chyby?
V první řadě lidé sluníčko často podceňují. Každý rok navštíví na jaře po prvním sluníčku lékárny mnoho lidí, kteří nepoužili ochranný přípravek proti slunečnímu záření, byť na práci na zahrádce, procházku okolo rybníka nebo při první grilovačce. Jenže kůže si tyto naše prohřešky pamatuje mnoho let a může nám to oplatit tím nejhorším způsobem – melanomem. Další chybou bývá použití nedostatečného faktoru, použití nízkých faktorů (okolo SPF 10) se hodí tak na procházku v polojasnu, nikoli na celodenní práci na zahrádce či na slunění u rybníka. Faktory, které jsou vhodné ke slunění i v ČR, mají mít SPF alespoň 20.
A další zásady?
Na co bychom si měli dát také pozor, je množství přípravku, na němž mnozí zbytečně šetří. Pro dostatečnou ochranu je potřeba po těle rozetřít množství přípravku o objemu šesti kávových lžiček (cca 30 ml), na obličej pak zhruba jednu kávovou lžičku (cca 5 ml). Čtyřčlenná rodina potřebuje denně zhruba 100–120 ml opalovacího přípravku. Na týden dovolené u moře tedy nestačí jedna lahvička, ale spíš tři nebo čtyři. Lidé nevěnují při výběru pozornost specifikům své kůže nebo kůže ostatních členů rodiny. Špatně zvolený přípravek může například alergikovi způsobit ekzém, atopikovi vysoušení kůže. Proto doporučuji vybírat různé přípravky pro různé členy rodiny. Lidé sluníčko často podceňují
Zdroj: JEZEK, Lidé sluníčko často podceňují. Praha: Lidove noviny - Brno a Jižní Morava, str. 15, 15. 6. 2022.
Zdroj: JEZEK, Lidé sluníčko často podceňují. Odbornice vysvětluje, jak vybrat krém na opalování a proč to není tak snadné. Praha [online]: lidovky.cz/relax, str. 0, 17. 6. 2022.