Léky na uklidnění jsou přípravky, které používáme k odstranění psychických poruch mírného charakteru, nevyžadujících výlučně odborné vyšetření psychiatrického lékaře, dále k odstranění somatických příznaků, které tyto poruchy provázejí anebo provázejí jiná onemocnění, u nichž je tento zklidňující efekt žádoucí (např. epilepsie, onemocnění srdce, vysoký krevní tlak), a také k navození takového stavu, který usnadní usnutí.
V úzkém slova smyslu se jedná o léky, které odborně označujeme jako sedativa.
Zklidňují jak psychický stav, tak motorické funkce, snižují vnímání a bdělost, ale přímo nenavozují spánek.
Většinou však tyto léky nemají pouze sedativní účinek, ale v závislosti na dávce působí tlumivě na centrální nervový systém v různé míře (anxiolyticky - zmírňují úzkost a psychické napětí, sedativně, až hypnoticky a narkoticky). Výsledným efektem je zklidnění, ospalost, snížené vnímání, zpomalené myšlení a řeč, apatie, dezorientace a opilý vzhled, vyšší dávky některých látek působí hlubokou sedaci a navozují stav podobný spánku.
Z širšího pohledu sem tedy můžeme zahrnout také léky z těchto skupin (některé z nich je pak možné zařadit i do více skupin najednou):
Jejich časté a dlouhodobé používání vyvolává závislost, proto by jejich podávání mělo trvat co nejkratší možnou dobu – jsou vhodné pro zvládnutí období krize, úzkosti, velkého smutku či strachu. Tato léčiva často vedou k únavě, otupělosti a ospalosti. Během léčby je třeba se vyhnout konzumaci alkoholických nápojů a jiných tlumivých prostředků, které umocňují jejich účinky (a to především nežádoucí).
Mezi nejčastěji užívaná anxiolytika patří benzodiazepiny:
Opioidní analgetika (opioidy)
Představují velmi účinný způsob jak tlumit silné akutní bolesti, nádorové bolesti a také chronické bolesti, jedním z vedlejší účinků je také sedativní působení, z těch nejznámějších můžeme jmenovat např. morfin, kodein a tramadol
Antiepileptika
Léky, které potlačují projevy epilepsie (epileptické záchvaty), některá antiepileptika našla uplatnění také v jiných indikacích - léčbě bolesti, migrény a psychiatrických onemocnění (např. klonazepam, fenobarbital)
Antihistaminika
Léky používané k prevenci a léčbě alergických reakcí, sedativního účinku je u některých z nich využíváno záměrně (např. promethazin a bisulepin)
Myorelaxancia
Slouží k uvolnění (relaxaci) příčně pruhovaného (kosterního) svalstva, hypnosedativní účinek pozorujeme často u těch, která působí na centrální úrovni, mezi ně patří mefenoxalon a guaifenezin, který je volně prodejný (pod názvem Guajacuran®) a kromě myorelaxačního a anxiolytického účinku má také mírný účinek expektorační (podporující vykašlávání).
Většina z těchto léků je vázána výdejem pouze na lékařský předpis.
Velký výběr nalezneme mezi volně prodejnými léčivými přípravky na bylinné bázi a ve skupině homeopatik.
Bylinky patří k tradičně užívaným přípravkům na zmírnění stresu, navození duševní rovnováhy a usnadnění usnutí. Často se byliny kombinují a užívají ve směsích.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
obsahuje éterické silice
čaj z listů meduňky uklidňuje, zmírňuje stres a uvolňuje; také zlepšuje spánek a podporuje dobré trávení
pomáhá uvolňovat stavy napětí
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
je charakteristický svým zápachem
extrakt z kozlíku podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků, zkracuje usínání a zlepšuje kvalitu spánku
současně působí proti strachu a úzkosti
mírně snižuje bolest
Mučenka pletní (Passiflora incarnata)
používá se pro své mírné sedativní účinky
tiší bolesti
uvolňuje stavy napětí a neklidu
Chmel otáčivý (Humulus lupulus)
zklidňuje podrážděnost a neklid, působí příznivě při poruchách spánku
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
patří mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva
má zklidňující účinky při nervozitě a nespavosti
nevýhodou je však řada omezení, která jsou odvozena z nežádoucích interakcí s mnoha jinými léčivy, čímž dochází k ovlivnění jejich účinnosti (např. antidepresiva, hormonální antikoncepce, léky proti srážení krve, antiepileptika, chemoterapeutika aj.)
oproti jiným lékům z kategorie antidepresiv má však minimální vedlejší účinky
k významným nežádoucím účinkům (při podávání vyšších dávek) patří fototoxicita, tedy závažná kožní reakce vyvolaná účinkem světelného záření, která se projevuje začervenáním, tvorbou puchýřů a nekrózami kůže
Hloh obecný (Crataegus laevigata)
vedle jeho hlavního pozitivního účinku na srdce a vysoký krevní tlak se rovněž využívá jeho uklidňujícího efektu při poruchách spánku, pocitech strachu a nervozity
Novo Passit®
Anxiolan®
Hova®
S výběrem vhodného přípravku s ohledem na vaše individuální potřeby vám v lékárně rádi poradíme.
Pokud Vaše obtíže přetrvávají několik měsíců, nebo pokud se váš stav nezlepšuje, obraťte se na svého obvodního lékaře nebo vyhledejte pomoc psychologa.
Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (PharmDr. Kateřina Ondrušová - Lékárna MEDIFIN, Praha)