Fytoterapie, tedy léčba nemocí pomocí rostlin nebo přípravků z nich vyrobených, je od pradávna doprovázena lidstvem. Začátek jejich použití byl, když si lidé poprvé uvědomili, že některé rostliny, které zpočátku používali pouze jako zdroj potravy, dokázaly vyléčit některé nemoci a ne vyléčit je.
Léčivé rostliny, nebo některé z nich, se tak postupně stávají součástí "léčivých rituálů" šamanů, dokud některé z nich moderní medicína neuzná nejen na východě, ale i na Západě. Profesionálně mluvíme o sušených rostlinách, nebo spíše o jejich částech zvaných "lékopisy".To je uvedeno v lékopisu (především v lékárnické "knize knih", která obsahuje seznam léků, včetně léků, a pravidla, jak zajistit, aby tyto léky byly nejen účinné, ale také vysoce kvalitní a bezpečné. Je povinné, aby všichni lékárníci dodržovali tato pravidla.). Podobně se můžeme setkat v lékopisu a některých přípravcích vyrobených z takových léků. Nemluvě o tom, že původ mnoha moderních léků používaných dnes je právě kvůli látkám nacházejícím se v rostlinách.
Fytoterapie má proto dlouhou tradici a dnes existují také jasná pravidla pro její použití. Například racionální, správná a bezpečná léčba bylinnými produkty, od sušených bylin až po sirupy obsahující rostlinné extrakty, je věda farmakologie, která se vyučuje na univerzitách a vyšších odborných školách zaměřených na farmacii. Během výuky farmakognosie se studenti učí nejen o využití rostlin v medicíně, ale také o pěstování, sběru, pokročilém zpracování, metodách skladování a rizicích, která mohou z jejich používání vyplývat. a ne vždy se to shoduje. Je však třeba poznamenat, že mnoho indikací (případy, kdy je aplikace léku oprávněná a lze očekávat její terapeutický účinek) je založeno na tradičním, nyní alternativně nazývaném "bylinném" učení, vedeném přesně sloganem: "pokud jsme součástí přírody, pak neexistuje žádná nemoc, kterou příroda nevyléčí."
Léčba bylinnými přípravky je veřejností obvykle považována za zcela bezpečnou. Ne vždy to tak je. Dnes víme, že terapeutický účinek rostlin je obvykle způsoben kombinací několika látek v nich obsažených (nejčastěji na rozdíl od klasických léků, které obsahují pouze 1 účinnou látku), ale některé léky obsahují velmi silné a toxické substances.By sám, v závislosti na dávce, je nejen lékařský, ale také smrtelný. Příkladem z aplikace by byla liška zbarvená červeně (Digitalis purpurea), která obsahuje látku digitoxin.
Velmi podobná látka digoxin také obsahuje lék stejného jména, například z digoxinu obsaženého v silné infuzi sušených listů lišky.Lék Digoxin® je určen k léčbě srdečního selhání, ale předávkování nebo pití infuze sušených listů lišky může vést k smrtelné zástavě srdce. Některé léky nejsou vhodné pro použití u některých onemocnění, během těhotenství a kojení. V posledních 2 případech se doporučuje vyhnout se například. prze chlumní (Arnica montana), lapachu (Tabebuia serratifolia), medvědí medicína (Arctostaphylos uva-ursi), pelyněk (Artemisia absinthium), šalvěj (Salvia officinalis). Není také pravda, že všechny rostliny lze dlouhodobě brát bez zdravotních rizik. Proto platí i pro doporučení pečlivého používání přírodních přípravků a respektování zdraví nemocného.
Důvodem, proč užívat rostlinné preparáty s opatrností, ať už se jedná o bylinné čaje nebo potravinové doplňky s obsahem rostlinných extraktů, je i riziko vzájemného, často nežádoucího, působení. Příkladem může být nevhodnost kombinace warfarinu, léku proti srážení krve, lidově „na ředění krve", s větším množstvím česneku kuchyňského (Allium sativum), třapatky nachové (Echinacea purpurea) či jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba), které mohou způsobit klinicky významné změny „protisrážlivého" účinku warfarinu. Je-li však u pacienta pravidelně kontrolována účinnost léčby warfarinem, a optimálně upravována i jeho dávka podle aktuálního stavu, pak je výše popisované riziko zanedbatelné.
Dalším typickým příkladem nedostatečnosti kombinace léků s rostlinnými přípravky je třezalka tečkovaná v kombinaci s různými léky. Je to třezalka tečkovaná (Hypericum parforatum). Patří sem například léky snižující hladinu cholesterolu, léky snižující krevní tlak nebo léky ovlivňující psychiku. Prosinec. Pacienti, kteří užívají takové léky v lékárnách, jsou proto varováni, aby své léky nekombinovali s touto rostlinou nebo výtažkem z ní. Třezalku lze nalézt v čajích a doplňcích, které vám pomohou usnout.
Vždy platí, že fytoterapie je zaměřena na léčbu závažných zdravotních problémů, zejména jako doplňková léčba. Může být použit jako součást léčby mírných chronických (dlouhodobých) problémů. V každém případě by však léčba chobotnicemi měla být známa jak lékařům, tak lékárníkům, kteří mohou kompetentně posoudit, zda je kombinace použitých léků a rostlinných přípravků pro pacienta bezpečná.
Fytoterapie je jednou z možných užitečných a nenahraditelných léčebných postupů a určitě bude i nadále.1 je však nutné ji používat správným způsobem, to znamená používat správnou bylinu nebo přípravky z ní ve správné dávce ve správný čas.
Pokud máte pochybnosti o vhodnosti výběru doplňku stravy obsahujícího bylinné čaje nebo bylinné extrakty nebo o jeho bezpečné kombinaci s léky, poraďte se s lékárníkem.
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Ondřej Šimandl - Ústavní lékárna IKEM)