Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica Dioica, je jednoletá nebo vytrvalá bylina rozšířená po celém světě a hojně využívaná v lidovém léčitelství.
Je to zelená, odolná rostlina a nejběžnější zástupce kopřivovitých v Evropě. Dává přednost tmavým a vlhkým místům. Běžně se vyskytuje na rumištích, podél plotů, v příkopech a na lesních cestách.
Mezi hlavní obsahové účinné látky kopřivy patří flavonoidy, třísloviny, těkavé sloučeniny a mastné kyseliny, polysacharidy, izolektiny, steroly, terpeny, proteiny, vitamíny a minerály.
Antioxidanty se objevují jako preventivní a léčebné látky, které zachycují volné radikály. Volné radikály jsou spojovány s rizikem některých onemocnění, jako jsou rakovina, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní onemocnění a neurodegenerativní poruchy.
Studie na potkanech prokázaly, že extrakt z kopřivy snižuje hladinu glukózy v krvi a výrazně podporuje vylučování inzulínu do těla.
Výtažky z listů a semen kopřivy přispívají k ochraně jater. Užívání kopřivy také snižuje hladinu "špatného" LDL cholesterolu.
Diuretické, močopudné a detoxikační vlastnosti kopřivy jsou známy od nepaměti a jsou jedním z hlavních důvodů jejího dnešního používání v lidovém léčitelství.
(Mgr. Filip Škarda - Votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory se dlouhodobě zabývá bylinami a houbami, jejich účinnými látkami a jejich použití v klasické i alternativní medicíně.)