Ginkgo je jedním z nejstarších stromů na Zemi. Je starý více než 200 milionů let. Do Evropy byl však dovezen až v roce 1730. Jeho původní domovinou je Čína. Ačkoli vypadá jako listnatý strom, je považován za jehličnan. Sbírají se jeho listy a semena.
Semena se sbírají pouze ze samičích jedinců na podzim. Používá se hlavně v čínské medicíně a je oblíbeným prostředkem proti astmatu a kašli, k posílení močového systému a k léčbě inkontinence. Zralá semena mají silný zápach, ale používají se také v tradiční japonské a čínské kuchyni. Je důležité odstranit celý obal semen, protože hustý masitý obal semen obsahuje organické kyseliny, které mohou způsobit alergické reakce na kůži. Semena se musí před konzumací pražit. V Japonsku se používá jako prevence opilosti.
Listy se mezi léčivé byliny zařazují teprve od 80. let 20. století. Nejvhodnější doba pro sběr listů je konec léta, těsně předtím, než začnou měnit barvu. Použitý extrakt z listů obsahuje více než 40 účinných látek, z nichž nejdůležitější jsou především flavonoidové glykosidy a terpenolaktony (ginkgolid a bilobalid). Extrakt z listů rozšiřuje vlásečnice periferních cév, zlepšuje průtokové vlastnosti krve a má antioxidační vlastnosti (spaluje volné radikály, které jsou zodpovědné za stárnutí a mnoho nemocí).
- Ginkgo biloba zlepšuje poruchy paměti, špatnou koncentraci, emoční nestabilitu, závratě, hučení v uších a bolesti hlavy u lidí s Alzheimerovou chorobou, vaskulární demencí (demence způsobená cévní mozkovou příhodou) a smíšenou demencí (komplikace obou onemocnění).
- Bolest nohou při chůzi (Claudicatio intermittens) - tato bolest je obvykle příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) II. stupně, při které jsou tepny v dolních končetinách ucpané nebo zúžené. Když jsou tepny dolních končetin zablokované nebo zúžené, nepřivádějí do končetin dostatečné množství krve a kyslíku. Nejčastějšími příčinami jsou ateroskleróza a krevní sraženiny. Ginkgo biloba v kombinaci s tréninkem chůze může prodloužit vzdálenost, kterou může pacient ujít bez bolesti.
- Závratě, tinnitus (hučení a pískání v uších) - Ginkgo biloba zlepšuje průtok krve do vnitřního ucha.
- Zlepšuje prokrvení končetin (Syndrom studených končetin).
Zvýšení koncentrace, zlepšení paměti - Ginkgo biloba zlepšuje využití kyslíku v mozkové tkáni.
- Makulární degenerace (poškození makuly, nejostřejší části zraku v sítnici). Zlepšuje prokrvení sítnice.
- Erektilní dysfunkce - Ginkgo biloba zlepšuje průtok krve pánví.
Je třeba poznamenat, že ginkgo biloba je určena pouze pro dospělé, tj. osoby starší 18 let.
Je také důležité vědět, že současné užívání extraktu z ginkgo biloby s antikoagulancii (warfarin, heparin) a nesteroidními protizánětlivými léky (např. ibuprofen, kyselina acetylsalicylová) se nedoporučuje a účinek se očekává až po 4-6 týdnech od zahájení užívání. Může se objevit zvýšená krvácivost. Léky obsahující ginkgo bilobu by měly být vysazeny nejméně 36 hodin před operací z důvodu zvýšeného rizika krvácení během operace.
Léčivé přípravky s extraktem z listů jinanu dvoulaločného se často prodávají v lékárnách ve formě tablet (Tanakan, Tebokan a Gingio tablety) a tekutých přípravků (Tanakan). Ginkgo biloba je k dostání také jako čaj, a to buď samostatně, nebo ve směsi se zeleným čajem či echinaceou.
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (PharmDr. Nora Tůmová - Lékárna Mendlovo náměstí, Brno)