Se stárnutím organismu se mění i imunitní systém. Zhoršuje se kvalita přirozených bariér (kůže, sliznice), tělo nedokáže produkovat dostatek protilátek, není tak kvalitně vyživováno a trpí různými chronickými onemocněními. Starší lidé ve věku 65 let a více (senioři) jsou proto rizikovou skupinou, která je náchylnější k infekcím a u níž je větší pravděpodobnost, že vážně onemocní a bude hospitalizována.
U starších osob je při nákaze chřipkou až 50krát vyšší pravděpodobnost vzniku komplikací než u mladších osob. Riziko se zvyšuje zejména u osob se srdečním onemocněním, cukrovkou, astmatem a chronickou bronchitidou. Jaké komplikace se mohou vyskytnout? Jedná se především o zápal plic a zánět srdečního svalu. Obě tyto komplikace mohou být život ohrožující. Očkování proti sezónní chřipce je v České republice nepovinné. Cena očkování včetně injekce je přibližně 300 Kč. Řada pojišťoven tuto částku svým klientům proplácí a všechny pojišťovny hradí plnou cenu očkování osobám starším 65 let. Proočkovanost starších osob se pohybuje kolem 30 %, v ideálním případě by však měla dosahovat 75 %. Očkování by mělo být vždy provedeno novými vakcínami vyvinutými pro aktuální chřipkovou sezónu. Nejlepší je očkovat, jakmile je vakcína k dispozici (obvykle v září). Vakcína by měla být podána do poloviny prosince. Teoreticky je však možné očkovat po celou chřipkovou sezónu. Vakcína začíná chránit organismus přibližně 14 dní po podání. V ideálním případě by měli být v domovech pro seniory a nemocnicích pro seniory očkováni všichni starší lidé včetně personálu. Očkování sice nezabrání infekci, ale může zmírnit průběh onemocnění a zabránit možným komplikacím.
Pneumokokové infekce patří mezi nejčastější infekce. Pneumokok se může přirozeně vyskytovat v dýchacích cestách. Pneumokok se však může dostat do krevního oběhu, pokud je imunitní systém oslaben úrazem, virovou infekcí nebo chronickým onemocněním. Infekce se mohou pohybovat od lehkých respiračních onemocnění, zánětu vedlejších nosních dutin a zánětu středního ucha až po závažný zápal plic (pneumonii) a mozkovýcch blan (meningitida). Zápal plic je nejčastější komplikací u starších osob a může být život ohrožující.
Očkování proti pneumokokům je nepovinné a doporučené. Pro starší osoby jsou k dispozici dva typy pneumokokové vakcíny. Ani jedna z nich nechrání proti všem 90 pneumokokovým kmenům, ale pokrývá kmeny, které představují 85-90 % nejčastějších pneumokokových infekcí. Pojišťovna se podílí na úhradě očkování také osobám starším 65 let. Jedna vakcína je hrazena plně, za druhou si musí pacient doplatit cca 1200 Kč. Dražší vakcínu navíc není nutné přeočkovávat po pěti letech. Proočkovanost starších osob je však stále velmi nízká (kolem 1 %). Výjimečně je očkování povinné pro seniory, kteří dlouhodobě pobývají v léčabnách pro dlouhodobě nemocné nebo v zařízeních pro seniory.
Hepatitida A - známá také jako "nemoc špinavých rukou" - toto virové onemocnění jater se vyskytuje především v zemích se špatnými hygienickými návyky,občas se ale epidemie objeví i u nás (často po povodních). Může se přenášet od infikovaných osob, cestovatelů, kontaminovanou vodou a potravinami. Stejně jako u předchozích onemocnění existuje riziko komplikací v důsledku oslabené imunity, přidruženými onemocněními a snížené odolnosti vůči antivirové léčbě. V takových případech může léčba trvat několik měsíců. Na druhou stranu až 70 % naší populace již bylo hepatitidě A během svého života vystaveno a má proti ní protilátky. V takovém případě je očkování zbytečné. Očkování se proto doporučuje pouze v případě, že existuje velmi vysoká pravděpodobnost nákazy, například pokud byl hepatitidou A nakažen někdo z příbuzných. Vakcína by měla chránit organismus přibližně sedm dní po její aplikaci.
Hepatitida B (přenosná krví nebo pohlavním stykem) - toto očkování je povinné v zařízeních pro dlouhodobě nemocné a zařízeních pro seniory; vakcína proti hepatitidě B poskytuje dlouhodobou nebo celoživotní ochranu.
Vakcíny proti výše uvedeným hepatitidám zahrnují jednotlivé vakcíny proti hepatitidě A nebo B a kombinované vakcíny proti dvěma typům hepatitidy, tj. hepatitidy A a hepatitidy B.
Klíšťová encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Způsobuje ji virus, který na člověka přenášejí klíšťata sající krev. Očkování proti klíšťové encefalitidě je třeba zvážit zejména u aktivních starších lidí, kteří tráví většinu času na venkově a ve venkovských domech, a u lidí ve vysoce rizikových oblastech, jako jsou vysokohorské oblasti v blízkosti hranic (severozápadní Čechy, severní Morava) a Českomoravská vrchovina. Nejvyšší počet osob nakažených klíšťovou encefalitidou je ve věku 55 až 64 let, ale nelze podceňovat ani počet osob starších 65 let. Kromě toho je průběh onemocnění u starších osob závažnější, s větším počtem trvalých následků a vyšší úmrtností.
Mnohé pojišťovny hradí náklady na očkování proti klíšťové encefalitidě. V závislosti na pojišťovně se hrazená částka pohybuje mezi 300 a 1 000 Kč. U osob starších 60 let se doporučuje tříletý interval očkování, protože s věkem se doba ochrany protilátkami snižuje.
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Tůmová Nora, PharmDr. - Lékárna Mendlovo náměstí, Brno)