08.02.2022

Jak správně rozpoznat kašel u kojenců a batolat

 

Kašel u kojenců a batolat je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy pediatra. Jedná se o fyziologický obranný reflex sloužící k očištění dýchacích cest od hlenu, cizích těles a škodlivin ze zevního prostředí. V případě běžně probíhajícího kašle není třeba se znepokojovat nebo kašel tlumit. Problém nastává v případě, když intenzita kašle nebo doba jeho trvání neodpovídá průběhu běžné nemoci nebo když jeho vyvolávající příčina není jasná.

 

Jak správně rozpoznat kašel u kojenců a batolat - obrázek 01

 

 

Akutní kašel

Akutní kašel u malých dětí v délce trvání 5-10 dní se objevuje nejčastěji při virových infekcích horních cest dýchacích, většinou spolu s rýmou, zvýšenou teplotou a únavou. Pozorovat ho můžeme zhruba po 3-4 dnech od počátku nachlazení. Nejprve je suchý, dráždivý. Za několik dalších dní se mění v kašel vlhký, produktivní (s vykašláváním hlenu).

U kojenců a batolat se často objevuje chrčivý zvuk při nádechu a dušnost, dítě při dýchání vynakládá zvýšené úsilí. U malých dětí je potřeba zachovat průchodnost nosu. Pokud se dítě samo nevysmrká, doporučuje se naředění nosního sekretu vhodnými přípravky a opatrné odsávání.

Na trhu je dnes několik typů odsávaček – balónková, hadičková a s připojením na vysavač. Jinak dochází k potížím s příjmem potravy a k nechutenství, protože malé děti neumějí smrkat, odkašlávat a hleny polykají. Odmítají potravu, zvrací, a tak může lehce dojít k odvodnění. Proto je příjem tekutin při léčení kašle jeden z důležitých faktorů léčby.

Při nekomplikovaném průběhu léčíme pouze příznaky. Doporučuje se dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu, zvýšená poloha a expektorancia (léčiva usnadňující odstraňování hlenu z dýchacích cest). Mezi ně řadíme např. Ambrobene® roztok či sirup (vhodné od narození), Ambrosan® kapky či sirup (od narození), Mucosolvan® roztok či sirup (od narození), Solmucol® 100 sáčky (od 6 měsíců).

Antitusika (léčiva tlumící suchý, dráždivý kašel) jsou vhodná pouze krátce na počátku onemocnění. Patří mezi ně Sinecod® kapky (od 2 měsíců), Tussin® kapky (od 2 měsíců), Ditustat® kapky (od 6 měsíců). Někdy u malých dětí na noc využíváme mírného antitusického a zklidňujícího efektu antihistaminik, aby se miminko lépe vyspalo (Fenistil® kapky). Z přírodních léčiv můžeme uvést Thymomel® (od 1 roku na doporučení lékaře) a jiné jitrocelové sirupy vhodné od 1 roku, Sinupret® kapky (od 1 roku), který usnadňuje odhlenění dutin a napomáhá uvolnění průdušek. Při zánětu průdušek pak můžeme použít Bronchipret® kapky či sirup (od 1 roku), Kalobu® - rostlinný lék s obsahem extraktu z kořene Jihoafrické pelargonie (od 1 roku), břečťanové sirupy Prospan® (od narození) a Hedelix® (od narození).

Současné podávání antitusik a expoktorancií není vhodné. Pokud kombinujeme oba typy léčiv, tak expektorancia podáváme v ranních, dopoledních a odpoledních hodinách (4-5 hodin před spaním), antitusika pak na noc. Přesto jsou na trhu k dispozici léčivé přípravky, které obsahují obě tyto složky. Nejznámější je Stoptussin® kapky či sirup (od 6 měsíců), jeho prospěšnost je ovšem sporná.

 

Jak správně rozpoznat kašel u kojenců a batolat - obrázek 02

 

Chronický kašel

Za chronický kašel je považován kašel trvající u malých dětí více než 3-4 týdny. Pokud se věnujeme kojencům a batolatům, příčinou chronického kašle je minimálně v 15 % případů gastroezofageální reflux tzv. GER (zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu). Může vést k opakovanému vdechnutí stravy do dýchacích cest, zástavám dechu, neklidu, neprospívání a poruchám psychomotorického vývoje.

Typické je zhoršení kašle v poloze vleže a po jídle.

Doporučena je úprava konzistence stravy (speciální kojenecká mléka pro nekojené děti označená zkratkou AR, Nutriton pro kojené děti) a režimová opatření (zvýšená poloha při krmení, odpočinku a spánku, opatrná manipulace s dítětem, častější krmení v menších porcích, dostatečné odříhnutí, klid po krmení, pohodlné oblečení, krátce před spánkem již hodně nepít a nejíst).

Další příčinou chronického kašle u kojence může být vrozená anomálie či cystická fibróza (velmi závažná dědičná nemoc, která postihuje zejména dýchací a trávící soustavu). U batolat do 2 let věku se častěji setkáváme s vdechnutím cizího tělesa, kdy se kašel začne projevovat v souvislosti s jídlem, objevuje se dušnost, eventuálně i zmodrání. V tomto případě je pochopitelně vždy nezbytné volat rychlou záchranou pomoc.

Další příčinou chronického kašle bývá tzv. „syndrom zadní rýmy". Dítě má často zvětšenou nosní mandli, ucpaný nos, přetrvávající výtok z nosu, trvale popotahuje nebo se snaží odkašlat. Typické je chrápání a porucha sluchu u batolat. Tento stav vždy řešíme s lékařem, který navrhne vhodný postup.

 

Jak správně rozpoznat kašel u kojenců a batolat - obrázek 03

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (Mgr. Monika Mikulková - Lékárna Sfinx Brno)