04.04.2023

Jak snížit hladinu cholesterolu v těle

 

Cholesterol je obecně považován za nepřítele lidského těla, zejména srdce a cévního systému. Jeho vysoká hladina v krvi je alarmujícím ukazatelem ucpávání cév, trombózy a rizika mrtvice nebo infarktu myokardu. Je však cholesterol pro lidské tělo skutečně škodlivý? Jak souvisí hladina cholesterolu v krvi s rizikem cévních onemocnění? Je dobrý, nebo špatný? A je možné jej ovlivnit tak, aby se v cévách nehromadil?

 

jak snížit hladinu cholesterolu v těle - obrázek 01

 

CHOLESTEROL

Cholesterol je látka v těle. Cholesterol se tvoří především v játrech, ale také v kůži, střevech nebo nadledvinkách (asi 1 g denně). Část ho získáváme také z potravy (asi 0,3 g). Struktury cholesterolu slouží v těle jako základ pro tvorbu hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin (které se podílejí na trávení tuků). Kromě toho se cholesterol podílí na tvorbě buněčných membrán. Jeho přítomnost je tedy pro organismus velmi důležitá a jeho úloha je nezastupitelná.

Tento cholesterol je v krvi přítomen ve formě LDL cholesterolu a HDL cholesterolu. Jedná se o specifické částice (lipoproteiny), které přenášejí cholesterol z jater do cév (lipoproteiny s nízkou hustotou = LDL), tato forma je často označována jako "špatný cholesterol", nebo z cév do jater (lipoproteiny s vysokou hustotou = HDL), který je pak využíván pro aktuální a žádoucí potřeby organismu, a proto se nazývá "dobrý cholesterol".  Základem těchto částic jsou tzv. triglyceridy, tedy tuky ze vstřebané potravy. Proto nás při měření hladiny cholesterolu v krvi zajímá nejen celkové množství cholesterolu, ale také hladiny LDL cholesterolu, HDL cholesterolu a zejména triglyceridů. Všechny tyto hodnoty poskytují informace o hladině tuku v krvi a o potenciálním riziku cévních onemocnění.

Optimální hodnoty celkového cholesterolu v krvi jsou 5-5,5 mmol/l, LDL cholesterolu 1,5-4,5 mmol/l a HDL cholesterolu 1,1-2,3 mmol/l v závislosti na věku a pohlaví.

Jsou to však jen čísla. Individuální predispozice a potenciální riziko kardiovaskulárních onemocnění je třeba posuzovat z různých hledisek. Je třeba vzít v úvahu možnou genetickou predispozici k vysokým hladinám cholesterolu v krvi, životní styl, stravu, míru stresu a další faktory, které mohou přispívat k závažné míře cévních onemocnění.

 

CO SE DĚJE S CHOLESTEROLEM, KTERÝ SE HROMADÍ V CÉVÁCH?

Cholesterol sám o sobě nepoškozuje zdravé cévy a neusazuje se tam, kde není potřeba. Cholesterol proto není hlavní příčinou cévních onemocnění, jako je srdeční infarkt, mozková mrtvice, ischemická choroba srdeční a onemocnění dolních končetin. Cévní pláty (tzv. aterosklerotické pláty), které vznikají působením volných radikálů (oxidací) ničících LDL cholesterol, pěnových buněk (bílé krvinky, které pohlcují LDL cholesterol) a vápenatých usazenin, mohou způsobit ztrátu pružnosti cév a spolu s krevními sraženinami mohou cévy zcela zablokovat. To může vést k velmi závažným následkům. Následky mohou být velmi vážné a dokonce i život ohrožující. Plak se však může ukládat pouze tam, kde byly cévy poškozeny, tj. kde došlo k zánětu.

Zánět je způsoben především konzumací nevhodných, průmyslově zpracovaných a tepelně neupravených potravin. Mezi nezdravé tuky, které přispívají ke vzniku zánětlivých reziduí, patří především transmastné kyseliny (transmastné kyseliny) a omega-6 nenasycené mastné kyseliny.

TRANS TUKY se vyrábí procesem zvaným ztužování oleje. Tímto procesem se z tekutých olejů vyrábějí tuhé tuky s vlastnostmi optimalizovanými pro skladování a použití. Vyznačuje se odolností vůči oxidaci, stabilitou a roztíratelností. V minulosti se tento částečně ztužený tuk prodával veřejnosti ve formě margarínu. Dnes se nachází v polotovarech a pochutinách (např. v prémiovém pečivu a pečivu s dlouhou trvanlivostí, polevách, cukrovinkách, sušenkách a chipsách). Proto je důležité sledovat složení výrobků a pokud možno se těmto potravinám vyhýbat.

Transkyseliny vznikají také spalováním tuků a olejů při vysokých teplotách (údajně kolem 220-240 °C). Proto se transkyseliny ve velkém množství vyskytují ve smažených potravinách (zejména ve fast foodech, ale obecně se připravují ve velmi horkém oleji).

Trans tuky zvyšují v krvi hladinu LDL cholesterolu a snižují hladinu HDL cholesterolu.

OMEGA-6 NENASYCENÉ MASTNÉ KYSELINY jsou součástí široce používaných rafinovaných (čistých) olejů. V těle se tyto mastné kyseliny přeměňují na látky, které podporují záněty, bronchokonstrikci a tvorbu a růst krevních sraženin. Naproti tomu zdraví prospěšné omega-3 nenasycené mastné kyseliny nejsou ve stravě tak hojně zastoupeny (vyskytují se především v tučných mořských plodech, avokádu a vlašských ořeších) a v těle působí opačně.

Doporučený poměr těchto nenasycených mastných kyselin (omega-3:omega-6) je 1:2 (maximálně 1:4). V praxi se však dodržuje poměr přibližně 1:20. To může být hlavní příčinou zvyšující se úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění (uvádí se, že v České republice způsobují polovinu všech úmrtí).

Přínos omega-3 nenasycených mastných kyselin je tak velký, že změna stravy tak, aby poměr omega-3 a omega-6 byl alespoň 1:4, může snížit úmrtnost o 60 %. Lze také snížit výskyt alergických onemocnění, jako je bronchiální astma, a autoimunitních onemocnění (revmatoidní artritida). Může dojít také ke snížení výskytu duševních onemocnění a dnes velmi častých nádorových onemocnění (rakovina prsu, prostaty a tlustého střeva) a depresí.

 

jak snížit hladinu cholesterolu v těle - obrázek 02

 

VITAMIN C

Podle jedné z teorií může být nedostatek vitaminu C příčinou hromadění cholesterolu v cévách. Vitamin C je nezbytný pro tvorbu kolagenu v těle. Určité typy kolagenu tvoří také vnitřní výstelku cév, a když jsou cévy poškozeny (když kolagen není k dispozici kvůli nedostatku vitaminu C), tělo k jejich opravě používá náhradní tekutinu, cholesterol. Tímto způsobem se tělo snaží kompenzovat riziko krvácení. Podle této teorie tedy chronický nedostatek vitaminu C vede k dlouhodobému hromadění cholesterolu v cévách.

 

Co můžeme udělat pro snížení rizika cévních onemocnění?

1. Změna stravování - základem je změna jídelníčku s důrazem na výběr "zdravých" tuků a olejů (olivový, řepkový, lněný) a správné vaření. Množství nasycených tuků (ztužené tuky - sádlo, máslo) by mělo být omezeno a zdroj by měl být volen s ohledem na chov zvířat (zvířata chovaná na slunci, přírodní krmivo, žádné geneticky modifikované obiloviny a směsi).

Zcela se zbavte trans tuků! Oleje obsahující omega-6 nenasycené mastné kyseliny používejte s mírou. Jezte potraviny s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin. Jezte mořské plody, ořechy a avokádo alespoň dvakrát až třikrát týdně (vhodné produkty najdete i v lékárnách).

 

2. Pravidelné cvičení - odráží se na celkovém zdravotním stavu a pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním.

 

3. Snižte stres a přestaňte kouřit.

 

4. Zvýšit příjem látek, které mají pozitivní účinky na cévy, jako je prevence destrukce lipoproteinových částic a cholesterolu, snížení absorpce cholesterolu a žlučových kyselin ve střevě, prevence produkce cholesterolu v játrech a zvýšení koncentrace HDL cholesterolu v krvi.

Patří mezi ně následující látky:
vitamín B3 (niacin), vitamín C
antioxidanty (flavonoidy z citrusů a čajovníků, lykopen z cibule, česneku a rajčat, vitaminy C a E, selen a zinek, koenzym Q10)
- betaglukany (hojně obsažené např. v houbách hiratake a získané z kvasinek Saccharomyces boulardii)
vláknina (např. ovoce a zelenina, celozrnné pečivo, psyllium a další přípravky)
semínka chia
- alkohol v malém množství - příznivý vliv sklenky vína nebo sklenice piva na kardiovaskulární systém byl mnohokrát prokázán, je však třeba zdůraznit, že pouze v malém množství (velké množství má opačný účinek, dále zatěžuje játra, vede k závislosti a značným sociálním problémům)
- lecitin (sója)
beta-sitosteroly (např. černý rybíz, avokádo, otruby)
- adaptogeny - Ganoderma lucidum, ženšen, jehličnan Vaikal
- další látky (např. chlorella, rakytník řešetlákový, gloem - podporuje také snižování hladiny cukru v krvi, artyčok atd.)

 

jak snížit hladinu cholesterolu v těle - obrázek 03

 

ZÁVĚREČNÁ DOPORUČENÍ

Lidé s vysokou hladinou cholesterolu v krvi dostanou od svého lékaře doporučení, aby zlepšili svůj jídelníček a pravidelně cvičili. Téměř ve 100 % případů jim však budou předepsány také léky na snížení hladiny cholesterolu. Je však důležité si uvědomit, že pouhé užívání léků vše nevyřeší. Nemluvě o vedlejších účincích, které může způsobit dlouhodobé užívání léků, jež zasahují do tvorby cholesterolu v játrech. Navíc, pokud jde o cholesterol, závisí úspěšnost do značné míry na přístupu. A konečnou výhrou je dlouhý a zdravý život.

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/