Chronická rýma je jedním z nejčastějších onemocnění s dlouhým (chronickým) průběhem, které se vyskytuje především u dětí a mladých lidí ve věku od 10 let. Odhaduje se, že chronickou rýmou trpí nejméně 20 % dospělých a 10 % dětí, ale polovina lidí s příznaky chronické rýmy není vyšetřena a léčena.
Alergická rýma je alergické onemocnění nosní sliznice, jehož hlavními příznaky jsou svědění, podráždění nosní sliznice, kýchání, zvýšená produkce vodnatého hlenu a nosní obturace (ucpání) až úplná obturace. Rýma je definována jako chronická, pokud jsou alespoň dva z těchto příznaků přítomny alespoň jednu hodinu denně po většinu dne. Nosní příznaky se zřídkakdy vyskytují současně a v plné síle, ale spíše v různé míře, liší se intenzitou a četností a vlivem na kvalitu života pacienta. Pouze malé procento pacientů má příznaky, které zasahují do každodenního života, přičemž 50 % pacientů má příznaky déle než čtyři měsíce v roce a 20 % déle než devět měsíců.
Alergická rýma může být sezónní nebo celoroční.
Alergická rýma je velmi často vyvolána alergeny u lidí s dědičnou konstitucí (rodinnou anamnézou alergií), přičemž alergické příznaky se objevují nejen v nose, ale i v jiných částech těla (oční spojivky, kůže a dýchací cesty). Nejčastějšími spouštěči alergické rýmy jsou alergeny, které mohou lidé s přecitlivělostí vdechovat (inhalační alergeny). Mohou to být sezónní alergeny (v tomto případě především pyly trav a květin, jarní pyly stromů a keřů, plevelů a venkovních plísní) nebo alergeny celoroční (v tomto případě alergeny roztočů, domácích zvířat, plísní a některé profesionální alergeny - především alergeny v interiérech). Alergické reakce nosní sliznice mohou být také součástí reakce obranného systému organismu na alergeny, které nejsou přítomny ve vzduchu (např. potraviny, léky atd.).
- Hlavními příznaky jsou kýchání, zvýšená tvorba vodnatého hlenu a svědění (svědění a šimrání v nose),
- Dýchací cesty jsou často více zanícené,
- Téměř současně jsou postiženy spojivky,
- Vyskytuje se pouze během pylové sezóny (konec února až listopad a květen až srpen),
- Může se vyskytnout zkřížená alergie na ovoce, zeleninu a koření (alergeny jsou si podobné na chemické molekulární úrovni).
- Existuje potíž s celoročním nástupem,
- Hlavními příznaky jsou hyperémie a otok nosní sliznice (ucpání nosu),
- Často komplikovaná dalšími onemocněními, jako je sinusitida, zánět středního ucha a astma,
- Méně závislé na přítomnosti alergenů v ovzduší,
- Často je vyvolána nespecifickými faktory. Nealergická hyperreaktivní idiopatická rýma, u které není znám vyvolávající alergen, se také vyskytuje stejně jako celoroční alergická rýma, ale léčí se stejně jako celoroční alergická rýma.
Základem léčby je režim, který spočívá ve snaze zlepšit životní prostředí pacienta a co nejvíce se vyhnout kontaktu s alergeny, které alergickou rýmu způsobují. Údržba prostředí spočívá v odstraňování alergenů z domácnosti alergika, častém a důkladném vysávání účinným mikrofilmem a péči o lůžkoviny. - Pokud jste alergičtí na roztoče, měli byste používat antialergenní lůžkoviny, které lze prát při teplotě vyšší než 60 °C, a potahy proti roztočům na lůžkoviny a matrace, které zabraňují pronikání alergenů přes lůžkoviny. Prach by se měl utírat vlhkým hadříkem, "roztoči" by se měli z domu odstranit a alergici by neměli sami uklízet. Psi - Při alergii na domácí zvířata, jako jsou psi, kočky a morčata, je odstranění zvířete z domu nezbytným opatřením. Alergeny přenášené vzduchem jsou v domácnostech, kde žijí zvířata, všudypřítomné a mohou vyvolat příznaky alergie i bez přímého kontaktu se zvířetem. Pacienti s pylovou alergií vyvolanou rýmou mohou využít pylovou informační službu (www.pylovasluzba.cz)),) a naplánovat si pobyt v přírodě (vyhnout se květinovým polím) nebo změnit místo pobytu v závislosti na aktuální přítomnosti pylů přenášených vzduchem s přecitlivělostí. V pylové sezóně se také doporučuje chránit oči před pyly nošením slunečních brýlí, omezením větrání na krátkou dobu a omezením výrazné fyzické aktivity venku. Další možností léčby je alergenová imunoterapie, při které se po určitou dobu podávají přecitlivělé alergeny v nízkých dávkách, aby se vyvolala tolerance obranného systému organismu. Třetí možností je farmakoterapie, která zahrnuje výběr z několika skupin léků s různými mechanismy účinku a formami podání. Například denní užívání nosních kapek obsahujících kortikosteroidy může trvat nejdéle sedm dní, přičemž některé přípravky se podávají krátkou dobu s okamžitým účinkem a jiné vyžadují delší dobu užívání a čekání na účinek. K léčbě rýmy se velmi často používají nosní kapky obsahující látky zmírňující hyperémii. Je to proto, že mají téměř okamžitý účinek a uvolňují ucpaný nos. Tyto přípravky by se však neměly používat déle než 7-10 dní, protože použité nosní kapky (přípravky proti hyperémii) způsobují chronickou přetrvávající rýmu.
Prognóza chronické rýmy závisí na schopnosti odstranit spouštěče alergické rýmy. V některých případech může k trvalému odstranění nosních příznaků stačit dočasná doplňková medikace, zatímco v jiných případech může být nutná trvalá medikace. Trvalé vystavení pacientů s chronickou rýmou alergenům, které rýmu vyvolávají, představuje významné riziko vzniku astmatu v budoucnosti. Naopak důsledná léčba nosních příznaků nejen zlepšuje kvalitu života pacienta, ale také snižuje zvýšenou reaktivitu dýchacích cest (bronchiální hyperreaktivitu) a může zabránit vzniku astmatu.
Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/