11.11.2024

Jak se zbavit nadměrného pocení? Část druhá.

 

Jaké jsou tedy možnosti jak se zbavit nadměrného pocení? Deodoranty a antiperspiranty, Antihidrotika, Iontoforéza, Použití botulotoxinu, Rostlinná terapie, Alternativní způsoby léčby, Režimová opatření. 

 

jak se zbavit nadměrného pocení - část druhá - obrázek 01

 

1. Deodoranty a antiperspiranty

Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které snižují množství bakterií, čímž zabraňují rozkladu potu a vzniku nepříjemného zápachu.

Naproti tomu antiperspiranty omezují přímo tvorbu potu. K tomuto účelu se používají zejména hlinité soli (hydráty chloridu hlinitého), které najdeme v antiperspirantech dermokosmetických značek, jako je např. Eucerin® nebo Vichy® a dále v přípravcích proti pocení ve formě krému, emulze nebo roztoku (např. Perspirex®, Jenvox®, Driclor® a Perspi-Guard®), které se aplikují jednou denně na omytou a suchou pokožku v podpaží, na rukou či chodidlech (případně jiná místa s vysokou potivostí). Kúra trvá týden, následně se přípravky používají dle potřeby k udržení efektu. Dříve bylo používání hlinitých solí spojováno s rizikem vzniku rakoviny.

Nedávná zjištění toto podezření vyvrátila. Mohou se však objevit příznaky podráždění, jako je svědění, pálení a zarudnutí. Z tohoto důvodu se některé značky (např. Avene®, Sebamed®, SynCare®, Uriage®) snaží nahradit používání hliníkových solí mírnějšími látkami (např. zinkové, hořečnaté, škrobové a hlinité soli). S výběrem vám poradí dermokosmetický poradce ve vaší lékárně.

 

2. Antihidrotika

Můžete se také setkat s názvem antihydratační látky, což jsou látky, které mají stahující účinek a omezují nadměrné pocení. Patří sem např. hypermangan (manganistan draselný) nebo Burowovův roztok (Solutio Burow), používají se ve formě koupelí. Dále pak zásypy s obsahem taninu. S použitím těchto látek se pravděpodobně setkáte, když budete konzultovat problémy s nadměrným pocením s dermatologem.

 

3. Iontoforéza

Ionoforéza neboli elektrická koupel je pokročilejší metoda řešení nadměrně zpocené pokožky (zejména dlaní, chodidel a podpaží). Tato metoda je založena na aplikaci slabého stejnosměrného proudu. Ten mění napětí na povrchu potních žláz a snižuje sekreci potu. Ošetření trvá přibližně 30 minut, je bezbolestné, jednoduché a účinné, ale k dosažení požadovaného účinku je obvykle zapotřebí několika ošetření (obvykle 10-20). Obzvláště časté je v létě. Mezi vedlejší účinky ošetření může patřit krátkodobé podráždění kůže (zarudnutí, někdy mírné puchýře) a mravenčení.

 

4. Použití botulotoxinu

Botulotoxin je látka, která blokuje aktivaci funkce potních žláz z nervových zakončení. Injektuje se do postižené oblasti (většinou do podpaží, podkoleních jamek, dlaní, chodidel) v sérii asi 30 injekcí. Ke snížení bolesti je možné použít znecitlivující krém. Účinek nastupuje během 2-3 dnů a trvá několik měsíců (většinou 6-8). Po ukončení účinku se doporučuje postup opakovat ideálně 1krát ročně. Po léčbě se mohou objevit dočasné nežádoucí účinky, jako je zarudnutí až otok, citlivost a bolest, které obvykle vymizí během následujících 24 hodin. Proceduru provádí dermatolog.

 

5. Rostlinná terapie

Další a také hojně využívanou možností je použití bylinných preparátů. Vnitřně se nejčastěji používá šalvěj, a to buď ve formě tobolek a kapek pro vnitřní použití (např. Liftea® Šalvěj a yzop, Grešík® Bylinné kapky Šalvěj, Dr.Popov® Kapky bylinné Šalvěj lékařská), nebo čaje a čajových směsi (např. Megafyt® Čaj ze šalvěje, Grešík® Proti pocení čaj, Galmed® Herbofit® Bylinný čaj šalvěj). Ke koupelím se používá dubová či vrbová kůra, dále také smrkové výhonky nebo listy ořešáku (informovat se můžete v lékárně). K oplachům se používá výluh z levandule, přesličky, třezalky nebo již výše jmenované šalvěje. Osvědčila se též kombinace s jablečným octem.

Velmi efektivní se jeví použití esenciálních olejů (např. ze šalvěje, australského čajovníku, vonného muškátu nebo levandule). Omezují totiž množení bakterií, které jsou příčinou zápachu, ale také plísní, jež jsou častou komplikací nadměrné potivosti zejména v případě chodidel, kde mají ideální podmínky pro růst a způsobují mykotická onemocnění, kterých se pak velmi těžko zbavuje. 

 

6. Alternativní způsoby léčby

Pokud dáváte přednost alternativním způsobům léčby, lze ke zmírnění příznaků nadměrného pocení použít homeopatické léky, akupunkturu a tradiční bylinné přípravky. Je však důležité najít odborníka s potřebným vzděláním, zkušenostmi a především výsledky. V současné době je mezi lékárníky mnoho specialistů. Proto neváhejte a poraďte se s nimi o svých problémech v lékárně.

 

7. Režimová opatření

Při nadměrném pocení je také velmi důležitý režim. Ten by měl zahrnovat úpravu každodenních návyků, což může výrazně zlepšit kvalitu života.

  • Pravidelné sprchování nebo koupele (v případě potřeby i několikrát denně).
  • Nošení prodyšného (bavlněného) prádla a obuvi.
  • Používání vložek do podpaží nebo obuvi, pohlcujících vlhkost.
  • Omezit spěch a stres.
  • Zajistit dostatek spánku.
  • Osvojit si relaxační techniky.
  • Domluvit si psychoterapii.
  • Snížit příjem alkoholu, kávy a ostrého jídla.
  • Udržovat zdravý životní styl se zaměřením na posílení odolnosti organismu (snížení hmotnosti, pravidelná fyzická aktivita, otužování apod.).

 

jak se zbavit nadměrného pocení - druhá část - obrázek 02

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Článek vypracovala PharmDr. Kateřina Dubská, Lékárna MediCentrum, Hodonín - Revize (říjen 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM)