Kolonoskopie umožňuje lékaři vyšetřit tlusté střevo pacienta od nejspodnějšího konce konečníku až po dolní konec tenkého střeva. Lékař tak může odhalit například záněty, výrůstky, vředy nebo krvácení, zhoubné nádory nebo jiné abnormality střevní sliznice. Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být střevo před vyšetřením řádně vyprázdněno.
Pro zajištění správného provedení kolonoskopie je třeba dodržovat následující opatření:
Pokud užíváte léky, které ovlivňují srážlivost krve, zeptejte se svého lékaře, zda byste je neměli přestat užívat.
Pokud užíváte léky obsahující železo, které podporují tvorbu krve, zeptejte se svého lékaře, zda byste je neměli přestat užívat.
Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, jestli byste neměli vysadit léky proti průjmu.
Nejezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo semínek, jako je ovoce, zelenina, ořechy, neloupaná rýže, celozrnný chléb a těstoviny, nepoužívejte v té době ani psyllium. Nejezte červenou řepu, mák, kmín a potraviny, které způsobují nadýmání.
Všeobecně se doporučuje přejít na kašovitý druh jídla: mléčné výrobky (mléčná rýže, jogurt, tvaroh, acidofilní mléko, kefír), těstoviny uvařené doměkka, bílé pečivo (bez semínek a zrníček), piškoty, polévka - vývar (přijatelné jsou i nudle).
Pacientům s onemocněním diabetes mellitus se doporučuje pravidelné měření glykémie, popřípadě úprava dávek inzulínu, aby nedošlo k hypoglykémii.
Pijte 2-3 litry vody denně.
Je třeba držet celodenní hladovku. Ráno se pije pouze voda, včetně sladkých nápojů, ovocných šťáv a džusů bez dužiny. Ráno se mohou konzumovat čisté vývary bez nudlí. Nedoporučuje se konzumovat velké množství červených, fialových nebo hnědě zbarvených nápojů. Nevhodné je také mléko, pivo nebo jiné alkoholické nápoje.
Přípravků, které slouží k vyprázdnění střeva před tímto vyšetřením, je celá řada a fungují na principu podrážení sliznice střeva velkým objemem tekutiny s obsahem solí nebo makrogolů. Tím dochází k nucení na stolici. Efekt vyprázdnění střeva podpoříte vyšším příjmem tekutin (lépe se snáší tekutiny vychlazené). Čím je střevo prázdnější, tím je vyšetření snadnější a lze co nejpřesněji stanovit diagnózu.
Ženy užívající hormonální antikoncepci by měly pro jistotu po dobu sedmi dnů používat jinou metodu antikoncepce (bariérová ochrana - kondom).
Aby měla kolonoskopie smysl, je důležité dodržovat pokyny lékaře nebo lékárníka. Pokud se jimi nebudete řídit, bude nutné celý proces opakovat z důvodu nedostatečné průchodnosti střeva.
Pokud máte obavy z užívání jiných léků, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Magdaléna Kalinayová - Ústavní lékárna IKEM)