Pocení je přirozený jev, a přestože je pro mnoho lidí nepříjemné, hraje důležitou roli. Pomáhá regulovat tělesnou teplotu (při horečkách, zvýšené fyzické aktivitě a jako prevence přehřátí v horkém počasí) a pomáhá odstraňovat toxické látky z těla.
Pokud se však potíte při cestě do práce, pokud máte ráno po probuzení promočené pyžamo, pokud vám pot stéká po tváři ve veřejné dopravě nebo pokud máte při vyplňování formulářů mokrý papír pod rukama, můžete říci, že trpíte nadměrným pocením nebo hyperhidrózou. Jak mohu zvládnout příznaky hyperhidrózy? Existuje spolehlivý způsob, jak se zbavit nevzhledných zpocených boulí v podpaží a na zádech nebo neustále mokrých nohou? Je lepší řešit problém sám, nebo navštívit odborníka?
Pot je vylučován potními žlázami v nejspodnějších vrstvách kůže a na povrvh ústí póry. Potní žlázy se nacházejí téměř po celém těle, ale nejvíce se potí dlaně, chodidla a podpaží. Potní žlázy jsou řízeny a regulovány vaším nervovým systémem a hormony. Hormony způsobují, že se potíme, když jsme nervózní, vystresovaní nebo sexuálně vzrušení.
Mezi potní žlázy patří malé (ekrinní), velké (apokrinní) a smíšené (apokrinní) potní žlázy. Malé potní žlázy fungují od narození, regulují tělesnou teplotu, podílejí se na vylučování toxických látek a reagují na psychické podněty. Pokrývají většinu těla. Velké potní žlázy se naproti tomu vyskytují pouze v podpaží, na hrudi a v tříslech a jejich činnost začíná během puberty. Produkují nažloutlý hustý pot a další látky, které jsou rozkládány bakteriemi na kůži a vlasech a které mají za následek nepříjemný zápach. Charakteristické je, že se vylučuje při psychických stavech a vzrušení a je zodpovědný za specifický zápach každého člověka.
Pot sám o sobě je bezbarvý a bez zápachu: je to z 99 % voda, ve které jsou rozpuštěny různé látky (soli, močovina, kyselina močová, kyselina mléčná, mastné kyseliny atd.). Potní žlázy produkují denně 0,5-1 litr potu. Jeho sekrece je ovlivňována vnější teplotou a vlhkostí, metabolickou aktivitou v těle, fyzickou námahou a psychickým stavem. Pot však může signalizovat i více či méně závažné onemocnění, zejména pokud je doprovázen dalšími příznaky.
Obezita je častou příčinou zvýšené produkce potu i při běžné fyzické aktivitě. Obvykle je doprovázena neschopností snášet horko nebo i menší námahu.
Chronické nebo akutní infekce - často horečnaté onemocnění (bakteriálního nebo virového původu), chronický zánět nebo AIDS.
Hypoglykémie je pokles hladiny glukózy v krvi doprovázený pocity slabosti, hladu, bledosti nebo třesu, zrychleným tepem, rozmazaným viděním a pocením.
Hypovitaminóza D - Nedostatek vitaminu D je v našich zeměpisných šířkách velmi častý. Mezi příznaky patří řídnutí kostí, zvýšená náchylnost ke zlomeninám, svalová slabost a bolesti kloubů, ale také snížená imunita, zvýšená náchylnost k infekcím a zvýšené pocení.
Menopauza a hormonální poruchy vaječníků jsou velmi často doprovázeny pocením, zejména v období přechodu, kdy dochází k velmi nepříjemným návalům horka a zarudnutí obličeje. Ženy však mohou pociťovat zvýšené pocení také v různých fázích menstruačního cyklu, zejména před menstruací a během ní.
Poruchy štítné žlázy - zejména hypertyreóza - mají charakteristické příznaky, jako je celkové pocení (vlhká a lepkavá kůže), třesavka, bušení srdce a únava (viz článek o příznacích poruch štítné žlázy).
Závažnější onemocnění - nádorová (nádory postihující nervový systém nebo místa produkce hormonů), neurologická (např. roztroušená skleróza, syndrom karpálního tunelu).
Alkohol, některé léky a potraviny - které způsobují rozšíření cév v důsledku zvýšení tělesné teploty (po vypití alkoholických nápojů, kořeněná jídla - např. chilli, zázvor, pepř, skořice a koření, které zahřívá, např. kari) a léky s vazodilatačními účinky (léčba hypertenze).
Abstinenční příznaky - pocení často doprovází abstinenční léčbu nebo se může objevit při abnormálně dlouhých intervalech mezi příjmem omamných látek.
Nevhodné oblečení a lůžkoviny - mohou přispívat ke zhoršení příznaků pocení. Nošení nebo používání materiálů z chemických vláken může zabránit odpařování a vstřebávání potu, což může snadno vést k podráždění, nepříjemnému zápachu, opruzeninám a plísňovým infekcím.
Jak ale zjistíte, co způsobuje nadměrné pocení? A existuje nějaká hranice, která definuje normální pocení a kdy už je nadměrné? Zjištění příčiny pocení je důležité zejména v případě, že pocení je příznakem jiných onemocnění a je třeba zvážit další faktory (hmotnost, krevní tlak nebo puls, teplota, hladina cukru v krvi, kožní změny - vyrážky, bledost, zarudnutí, srůsty atd., užívané léky, lymfadenopatie atd.) nebo další vyšetření (krevní testy, vyšetření moči, ultrazvuk nebo rentgen, EKG atd.). To by mělo být provedeno. Míra přijatelnosti pocení a jeho účinků se u jednotlivých osob liší. Záleží na závažnosti problému, tj. jak moc ovlivňuje psychickou pohodu, společenský a pracovní život.
Je důležité si uvědomit, že pocení je normální. Odpařováním potu se tělo ochlazuje a udržuje si stálou tělesnou teplotu. Pocení při nemoci znamená, že již nepotřebujete zvyšovat tělesnou teplotu, abyste zabili bakterie a viry, a že jste na prahu uzdravení. Pocení po sportu nebo opalování nemusí být tak důležité, když máte důležité jednání. V takových případech je vhodné zajistit, aby vaše pocení zůstalo v přijatelných mezích. Jaké jsou tedy možnosti?
Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují výskyt bakterií, čímž zabraňují rozkladu potu a vzniku nepříjemného zápachu. Antiperspiranty naproti tomu přímo snižují vylučování potu. Používají soli hliníku, které mechanicky uzavírají potní žlázy (kožní kosmetika obsahuje 20 % hexahydrátu chloridu hlinitého). Ve formě roztoků nebo krémů se aplikují na umytou a osušenou pokožku podpaží, paží a nohou před spaním (např. Perspirex®, Driclor®). Ošetření trvá jeden týden a poté se používá podle potřeby k udržení účinku. Je účinné zejména pro podpaží a pouze krátkodobě pro paže a nohy. Dříve bylo používání jílových solí spojováno s rizikem vzniku rakoviny. Nejnovější důkazy toto podezření vyvrátily. Mohou se však objevit dráždivé příznaky, jako je svědění, pálení a zarudnutí.
Pro každodenní použití doporučujeme zvolit přípravek, který zároveň zabraňuje pocení (kombinace deodorantu a antiperspirantu). Mezi výrobky patří spreje, roll-ony a tuhé tyčinky; výběr závisí na tom, které formě dáváte přednost. Některé výrobky slibují až 72hodinovou účinnost. Nabídka je široká, ale ve většině případů výsledný účinek nevydrží déle než několik hodin. Výrobky z drogerie (např. Vichy, Eucerin, Bioderma) jsou o něco účinnější a lékárník vám poradí, který je pro vás ten pravý.
Ionoforéza je fyzikální metoda založená na aplikaci stejnosměrného proudu na neporušený povrch kůže. Mechanismus účinku není zcela objasněn, ale předpokládá se, že výrazně snižuje produkci potu dočasným zablokováním výstupu potních žláz. Aplikace je snadná a je účinná zejména pro snížení pocení na dlaních a chodidlech (aplikace na podpaží je o něco obtížnější, ale také účinná). OZO-OZO (novější verze přípravku ANTIPE), vhodný pro domácí použití, je nyní k dispozici jako registrovaný zdravotnický prostředek pro léčbu nadměrného pocení za několik tisíc korun. Úspěšnost léčby dosahuje 100 % a při pravidelném používání je účinek dokonce považován za trvalý. Mezi vedlejší účinky léčby patří podráždění kůže (zarudnutí, někdy drobné puchýřky) a brnění.
Botulotoxin je látka, která blokuje aktivaci funkce potních žláz prostřednictvím nervových zakončení. Injekčně se aplikuje do postižené oblasti (především do podpaží; jeho použití na končetinách je bolestivější a méně účinné) asi 30krát; účinek se dostaví po 2-3 dnech a trvá několik měsíců (obvykle 6-8 měsíců). Po vymizení účinku je nutné ošetření opakovat. Mezi nevýhody patří poměrně vysoké náklady na léčbu, nutnost spolehlivého ošetření specialistou a bolest a dočasná slabost malých svalů (ztráta pohyblivosti) při ošetření rukou a nohou.
Další možností je použití bylinných přípravků. K vnitřnímu užití se nejčastěji používá šalvěj ve formě kapslí nebo čaje (nejlépe v kombinaci 1:1 s bylinou yzop); užívá se třikrát denně a v případě potřeby se může opakovat. Ke koupelím se používá dubová a vrbová kůra, smrkové výhonky a listy ořešáku (k dostání v lékárnách) a k očistě odvar z levandule, přesličky a šalvěje v kombinaci s jablečným octem.
Pokud dáváte přednost alternativním metodám, může pocení snížit tradiční čínská medicína nebo akupunktura. Je však důležité najít lékaře s dobrou pověstí, odpovídajícím vzděláním, zkušenostmi a především výsledky. Řešení nabízí také homeopatie. Při léčbě se používají různé homeopatické léky v závislosti na příznacích konkrétního pacienta. Například Sepia je vhodná při silném zápachu nohou způsobeném nadměrným pocením, Calcarea carbonica při zvýšeném pocení spojeném s obezitou, Sulphur je vhodný při únavě nebo pocení způsobeném stresem a Arsenicum při silném nočním pocení. Nejlepších výsledků však dosáhnete po konzultaci se zkušeným homeopatem.
Jedná se o poslední možnost, když ostatní léčba selže nebo pomůže jen mírně. Potní žlázy v postižené oblasti se odstraní nebo se přeruší nervová vlákna, která inervují potní žlázy v dlaních a podpaží. Účinek bude trvalý, ale je spojen s vážnějšími riziky a používá se zřídka.
Nadměrné pocení je nepříjemný sociální problém a silně ovlivňuje psychickou pohodu, osobní život a zaměstnání. Důležitým cílem léčby je proto zohlednit individuální potřeby a požadavky pacienta tak, aby se cítil co nejvíce "komfortně". Často by se také měly řešit nejčastější příčiny nadměrného pocení - hmotnost, zdravotní stav a míra stresu. Závěr: Vyzkoušejte nejznámější a nejdostupnější metody. Pokud se vám nedaří problém nadměrného pocení úspěšně zvládnout, obraťte se na lékaře, lékárníka nebo psychosomatického poradce. Za svůj problém se nemusíte stydět. A pokud se rozhodnete hledat a najít řešení, vše se dá vyřešit a odstranit.
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Článek vypracovala PharmDr. Kateřina Dubská / Lékárna Dům zdraví, Hodonín)