Začátek nového školního roku, změna zaměstnání, ztráta blízké osoby, vážná nemoc, izolace během prázdnin - to vše může vyvolat psychické problémy, například úzkost. Někteří lidé jsou psychicky odolní, zatímco jiní zažívají úzkost, kterou by za normálních okolností nezažili. Pacienti mohou tyto fyzické změny bez obav probrat se svým lékárníkem. Zásadní je odpovídající péče o duševní zdraví. Vybrané byliny a léky dostupné bez receptu u lékárníků mohou pomoci zvládat úzkost. Lékárníci také pacientům při konzultacích poradí, kdy je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
Lékárníci jsou důvěryhodní zdravotníci, kteří jsou připraveni pacientům pomoci. Proto se pacienti nebojí nebo zdráhají odmítnout pomoc lékárníků, a to i v případě konzultací o léčbě duševních onemocnění. Lékárny jsou pro pacienty stále nejdostupnější zdravotnickou organizací.
Úzkostné poruchy patří mezi nejčastější duševní poruchy. Je důležité je co nejdříve rozpoznat a řešit.“ Úzkost je definována jako nepříjemný psychický stav, který na rozdíl od strachu nemá žádnou zjevnou příčinu. Vyvolává pocit ohrožení a často vede k nespavosti. Mezi příznaky úzkosti patří bušení srdce, třes, bledost, pocení a průjem. Pokud se u vás některý z těchto příznaků objeví, poraďte se se svým lékárníkem“.
"Hlavní radou pro pacienty trpící přechodnou úzkostí je konzultovat jejich duševní zdraví. Pacientům se doporučuje, aby co nejvíce udržovali normální každodenní život a rituály, a to i během období napětí. V první řadě se lidé musí starat o své psychické zdraví a udržovat pravidelný kontakt s rodinou a přáteli. Vhodnou formou je telefon nebo videohovor, který může nahradit především osobní kontakty. Doporučuje se také rozdělit den na aktivní čas a odpočinek. Je také nutné dodržovat pravidla hygieny spánku. Sledování zpráv by mělo být minimalizováno a polovina dne by měla být věnována vnímání negativních informací, které rozhodně nepomáhají psychice." vysvětluje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident ČLnK.
Řešením úzkosti je také užívání léků, které mají prokázaný účinek. „Pokud je možné situaci řešit samoléčbou, lékárník doporučí vhodný lék na základě rozhovoru s pacientem a ve většině případů ve formě tablet nebo léčivých čajových směsí," říká PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
Úzkostné stavy lze řešit pomocí rostlinných léčiv, tzv. fytofarmak. „Tradičně se byliny používají v lékárnách k řešení přechodných úzkostných stavů a jsou součástí registrovaných léčiv s prokázanou účinností. Levandule, ačkoli není sedativem, bojuje proti úzkosti. Mezi další účinné fytofarmaka patří meduňka, mučenka, chmel, kozlík lékařský a třezalka tečkovaná. Z minerálů můžete doplnit hořčík,“ říká lékárnice Mgr. Michaela Bažantová.
„Jako u všech ostatních léčivých přípravků je nutné se vyvarovat nevhodných kombinací, interakcí a kontraindikací. Na ty pacienty upozorní lékárník při výdeji léčivých přípravků, tzv. dispenzaci,“ vysvětluje lékárnice Mgr. Michaela Bažantová a dále doplňuje: „Obecně by si pacienti měli ohlídat kombinaci léčivých přípravků proti úzkosti a látek povzbuzujících, které často způsobují i nervozitu. Pozor tedy na kávu, černý i zelený čaj a energetické nápoje nebo léčivé přípravky na bolest s obsahem kofeinu, hlavně před spaním.“
„Při výdeji léčivých přípravků je zásadní, aby pacient lékárníkovi sdělil, jaké jiné léky či doplňky stravy užívá a jaké má zdravotní potíže. Ne vždy si však pacient všechny své léky pamatuje, v dnešní době při samoléčbě pomůže možnost lékárníka nahlížet do lékového záznamu pacienta, aby nedošlo k nevhodné kombinaci léků,“ říká závěrem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.
Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/