Dobře vybavená domácí lékárna je důležitou součástí péče o lidské zdraví. Česká lékárnická komora nabízí praktické rady, jak vybavit lékárničku, jak uchovávat léky a jednoduchá pravidla, která je třeba dodržovat, aby byla zajištěna optimální účinnost a bezpečnost léků.
Pro domácí lékárničku je ideální plochá krabička s víkem o výšce asi 20 cm, která umožňuje přehledné uspořádání léků na jedné úrovni.
Na chladném a suchém místě bez přímého slunečního záření. Ideální je například skříň v ložnici nebo v předsíni; nevhodné je umístit skříňku na léky do koupelny nebo kuchyně.
Uchovávejte ji mimo dosah dětí a domácích zvířat. Pokud však obsah potřebujete, měli by všichni dospělí v domácnosti vědět, kde se nachází.
Nejlépe do jedné vrstvy, ne na sebe. Užitečné je, když jsou názvy léků umístěné směrem vzhůru, čímž se zajistí správná orientace v lékárničce. Kapalné formy léků, jako jsou sirupy, je důležité skladovat svisle, aby se zabránilo jejich vylití.
Přípravky pro děti by měly být centrálně skladovány v lékárničce. Děti v mnoha případech nemohou užívat léky pro dospělé, nebo musí používat přípravky s nižším obsahem účinné látky. Pro přehlednost organizace a ochrany léčiv se doporučuje uchovávat léčiva v původních papírových obalech a řadit do skupin podle zdravotního problému, který řeší. Například léky na bolest a teplotu, léky na zažívací potíže, léky na alergie atd. Dalším praktickým tipem je umístit přípravky na rány a zdravotnické vybavení (dezinfekční prostředky, náplasti, obvazy, nůžky, pinzety atd.) do uzavíratelného sáčku, aby se daly v případě úrazu rychle přenést ke zraněnému.
Doporučené množství léků pro naléhavou potřebu je jedno, maximálně dvě balení. Dlouhodobě užíváné léky by měly mít zásobu nejméně na jeden měsíc a nejvíce na dobu čtyř měsíců.
Nejlépe dvakrát ročně (např. před letními prázdninami a před vánočními prázdninami). Při kontrole je potřeba z lékárničky vyřadit všechny léky s prošlou dobou použitelnosti, léky znehodnocené delším otevíráním (jako jsou oční kapky, masti nebo sirupy) a léky znehodnocené nebo viditelně pozměněné nesprávným skladováním (jako je například zakalená tableta). Pro přehlednost můžete u každého přípravku jasně napsat datum spotřeby na horní část balení, což doporučují zejména lékárníci, zejména u léků, které mají sníženou dobu použitelnosti řekněme 4 týdny nebo 6 měsíců po otevření - např. oční kapky nebo sirup. Léky s prošlou dobou použitelnosti je nutné vrátit do každé lékárny – tím je zajištěna jejich bezpečná likvidace.
Ano, ale jen takové, které do něj skutečně patří. Častou mylnou představou je, že trvanlivost léku automaticky prodlužuje jeho trvanlivost v lednici. Ale ve skutečnosti by se takto měly skladovat pouze léky označené na obalu. U ostatních léků sníží skladování při nízké teplotě kvalitu léků.
Zahrňte také lékařský teploměr, nůžky, pinzetu a nástroje na odstranění klíšťat, pokud jsou k dispozici. Pacienti s vysokým krevním tlakem by měli zvážit nákup tlakoměru a pacienti s chronickým respiračním onemocněním by měli zvážit nákup oxymetru (po předchozím doporučení zdravotníkem).
Obsah naší lékárničky nejvíce oceníme, když naléhavě potřebujeme léky, například v noci, když máme horečku, průjem nebo úraz. S dobře vybavenou domácí lékárničkou nejsme odkázáni na zbrklé shánění léků, alternativních a nevhodných řešení či cesty do lékárny, což může být lahůdka.velký problém např. v noci. Domácí lékárnička je ale také skvělým základem pro dovolenou nebo cestování, takže už nemusíte kupovat léky, rychle nebo v zahraničí.