Dna je jednou z nejstarších nemocí známých již od starověku. Je také známá jako „nemoc králů“, protože je spojována s nadměrnou konzumací masa a alkoholu. Přesná příčina onemocnění však byla objevena až mnohem později (v 19. století). Nemoc je spojena s vysokou hladinou kyseliny močové a jejích solí vznikajících při metabolismu purinů. Lidé s dnou neprodukují dostatečné množství urikázy, trávicího enzymu, který oxiduje relativně nerozpustnou kyselinu močovou na rozpustnější látku. V důsledku tohoto nedostatku se kyselina močová hromadí v krvi a tkáních (obvykle v kloubech) a nakonec krystalizuje a způsobuje poškození.
- dědičné faktory
- nevhodný životní styl - nadměrný příjem purinů z potravy, nadměrný příjem alkoholu (nadměrná tvorba kyseliny močové z rozkladu potravy + snížené vylučování kyseliny močové)
- nedostatečný pitný režim - pro podporu vylučování kyseliny močové se doporučuje neperlivá minerální voda
- dlouhodobé užívání léků - diuretika, levodopa ...
Příznaky se liší podle stádia onemocnění:
- Asymptomatická hyperurikémie (asymptomatické zvýšení kyseliny močové v krvi) - pacienti se relativně necítí dobře, ale při klinickém vyšetření vykazují vyšší než doporučené hodnoty. Doporučené hodnoty jsou 350 µmol/l u žen a 416 µmol/l u mužů.
- Akutní záchvat dny - klouby jsou velmi citlivé a bolestivé. Klouby otékají, jsou zarudlé a jejich kůže se napíná a leskne. I sebemenší dotyk postiženého kloubu způsobuje bolest. Prvním postiženým kloubem je zpravidla palec na noze, ale zánět dalších kloubů, rukou a nohou není neobvyklý.
- Chronická epitelová dna - V této fázi se v kloubní chrupavce a v okolí kloubů dlouhodobě hromadí uzlovitá ložiska krystalů kyseliny močové (tzv. tofy). V závislosti na lokalitě se mohou ložiska tvořit také v méně vaskularizovaných měkkých tkáních, například v ušním lalůčku. Jedná se o stadium, které ovlivňuje funkci kloubů a degeneraci. Vzácně se může objevit praskání kůže a hustý vápenatý sekret.
- Interkritické období - období následující po akutním dnavém záchvatu. Pacienti obvykle nemají žádné potíže a zdá se, že se zotavili. Toto klidové období může trvat šest měsíců, někdy až dva roky.
Kolchicin - je účinný při léčbě akutní dny a v nízkých dávkách se používá také při léčbě chronické dny. Kolchicin - je účinný při léčbě akutních dnavých záchvatů a v nízkých dávkách se používá také při léčbě chronických dnavých záchvatů.
Allopurinol (Milurit, Apo-allopurinol, Purinol) – lék omezuje tvorbu kyseliny močové. Užívá se v dávkách určených lékařem (100-600 mg/den). Z nežádoucích účinků lze zmínit kožní problémy a gastrointestinální intolerance, které lze mírnit podáváním léku s jídlem. Není vhodný pro pacienty s vážnějším postižením ledvin.
Febuxostad (Adenuric) - poměrně nový a nadějný lék. Působí podobně jako allopurinol, ale je vhodný i u ledvinné nedostatečnosti nebo alergii na allopurinol. Dle klinických studií je to nový a účinnější lék než allopurinol.
Protizánětlivé látky – při akutních potížích může lékař podávat běžně užívané léky na bolest (ibuprofen, nimesulid, indometacin) ve vyšších dávkách než je běžné. Léky vždy užívejte až po jídle. Dále může předepsat kortikoidy – k těm je vhodné při delším podávání používat léky na ochranu žaludku (nejlépe ze skupiny inhibitorů protonové pumpy – s výběrem pomůže lékárník) a minerálové přípravky obsahující vápník a vitamin D. Léky vždy užívejte po jídle.
- Správná strava - omezení příjmu purinů, alkoholu a dostatečný příjem tekutin. Recepty na vhodné diety najdete na internetu.
- Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy - třešňová šťáva, jahodová šťáva, celerová šťáva - neutralizují kyselinu močovou.
- Zařazení obilovin, semen a ořechů do jídelníčku
- Nejezte potraviny obsahující vařený tuk, například smažené nebo pražené ořechy. Tuky a oleje při vystavení vysokým teplotám žluknou. Žluklé tuky a oleje rychle ničí vitamin E a zvyšují tvorbu kyseliny močové.
- Nedostatek některých živin může vyvolat záchvaty dny. Nedostatek kyseliny pantotenové (vitaminu B5) může vést k výraznému zvýšení hladiny kyseliny močové. Studie na laboratorních zvířatech prokázaly, že strava s nedostatkem vitaminu A může vyvolat dnu. Nedostatek vitaminu E poškozuje buněčné jádro a způsobuje tvorbu kyseliny močové.
- Z rostlin, které snižují hladinu kyseliny močové, lze doporučit vojtěšku, kopřivu a kořen lopuchu.
- Nejvíce doporučovaným doplňkem stravy při dně je bromelin, omega-3 mastná kyselina obsažená v rybím a lněném oleji, která může snižovat hladinu zánětlivých leukotrienů, jež poškozují tkáň. Zánět snižují také vitaminy C a E.
Přestože dna je onemocnění, které po určitou dobu nezpůsobuje bolest, léčba je důležitá. Neléčená dna může vést k úplné degeneraci a ztrátě funkce kloubů, ledvinovým kamenům a ledvinovým kolikám, dalším metabolickým poruchám (cukrovka, obezita, vysoká hladina cholesterolu) a zhoršení úmrtnosti u pacientů s onemocněním srdce. Neberte ji tedy na lehkou váhu.
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Veronika Hřivnáčová - Lékárna Dr.Max, Opava)