Syndrom diabetické nohy je označení pro nejčastějších komplikací diabetu mellitu neboli cukrovky. Syndrom diabetické nohy je porucha tkání dolních končetin v důsledku poškození cév a nervů způsobeného vysokou hladinou cukru v krvi. V mnoha případech vede k částečné amputaci chodidla nebo nohy, proto se doporučuje diagnóze diabetické nohy vyžadovat maximální pozornost.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je syndrom diabetické nohy definován jako vznik vředů nebo destrukce tkání na nohách diabetiků. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v roce 2012 v České republice s diabetickou nohou léčeno 43 248 pacientů s diabetem. To je 5,1 % všech diabetických pacientů léčených v naší zemi. Nejzávažnějším důsledkem této komplikace je částečná amputace dolní končetiny. Ročně je provedeno přibližně 10 000 amputací.
Hlavními faktory, které se podílejí na vzniku diabetické nohy, jsou poškození nervů a ischemická choroba dolní končetiny (nedostatečné prokrvení dolní končetiny) v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. Tento proces zhoršuje kouření, snížená pohyblivost kloubů a případné infekce.
Ztráta citlivosti na tlak a bolest jsou způsobeny poškozením nervových vláken. Ztráta citlivosti je pouze jedním z prvních příznaků diabetické nohy. Nedostatečný průtok krve nohou znamená, že tkáně nedostávají dostatek kyslíku a živin, takže jsou náchylnější k poranění a hůře se hojí. Tyto změny při onemocnění činí nohy zranitelnějšími. Lidé s cukrovkou si neuvědomují, že si poranili nohy, a problém se může zhoršit dříve, než si to uvědomí. Ke zraněním obvykle dochází v místech, kde je na chodidlo vyvíjen největší tlak, jako jsou prsty, pata a vnější okraj chodidla.
Hojení takových zranění je často velmi komplikované kvůli špatnému prokrvení. Tkáně se špatným prokrvením nejsou dostatečně zásobovány živinami potřebnými k hojení a odpadní produkty vznikající v místě poranění jsou nedostatečně odstraňovány. U ran na diabetické noze je větší pravděpodobnost vzniku a šíření infekcí. To je způsobeno také vysokou hladinou cukru v krvi. Kombinace špatného prokrvení a infekce velmi ztěžuje hojení. Systémové podávání antibiotik (tablety nebo injekce) neproniká dostatečně do tkání se špatným prokrvením a dále zpomaluje celý proces hojení. Pokud se situace nezlepší, může dojít ke vzniku vředu nebo dokonce k lokálnímu odumření tkáně.
Nejdůležitějším aspektem syndromu diabetické nohy je prevence. Ta zahrnuje udržování optimální hladiny cukru v krvi. To znamená dietu, zdravý životní styl, pravidelné návštěvy diabetologa, měření hladiny cukru v krvi a správné užívání léků na cukrovku. Kromě toho je nezbytná správná péče o nohy. Hlavní body jsou následující:
1) Každý den si zkontrolujte nohy (například pomocí zrcátka, abyste zkontrolovali těžko přístupná místa).
2) Pravidelně si myjte nohy a důkladně je osušte.
3) Na kotnících a holeních noste volné elastické ponožky, abyste zajistili dostatečný krevní oběh v nohách.
4) Nevystavujte nohy teplu nebo mrazu a nenamáčejte je po dlouhou dobu.
5) Nehty by se měly vždy stříhat rovně (nejlépe s pomocí blízké osoby u starších osob).
6) Nedopustit, aby se tvořila kuří oka a otlaky. K odstranění již vzniklých otlaků nepoužívat chemické látky nebo speciální náplasti k odstraňování hyperkeratóz (náplasti na kuří oka, která pomáhají odstraňovat ztvrdlou kůži). Nepoužívat ani ostré nástroje pro pedikúru, svěřit se do rukou odborníka.
7) Pečujte o suchou pokožku nohou a pravidelně ji hydratujte (nejlépe hydratačním krémem bez parfemace vhodným pro pokožku diabetiků - s výběrem vhodného příspěvku se můžete poradit ve své lékárně).
8) Nechoďte naboso. Nedoporučuje se nosit boty s vysokými podpatky nebo úzkými špičkami.
9) Všechna zranění (i drobná) musí být včas vyšetřena odborníkem.
Zotavení dále usnadňuje systémová enzymoterapie. Enzymy podávané ve formě tablet zlepšují prokrvení tkání, snižují otoky a působí protizánětlivě. Zlepšený přísun kyslíku a živin a odstraňování odpadních produktů z tkání urychlují hojení a snižují bolest. Na druhé straně se zvyšuje průnik antibiotik do tkání, což má vliv na úspěšnou léčbu infekcí. Přípravky systémové enzymoterapie jsou proto mnoha lékaři doporučovány jako součást komplexní léčby pacientů se syndromem diabetické nohy. O vhodnosti této podpůrné léčby se vždy poraďte se svým lékařem. Přípravky založené na principech enzymoterapie (např. Wobenzym®, Apo-Curenzym®) jsou dostupné v lékárnách.
Někteří odborníci doporučují také bioptronové lampy. Tyto lampy vyzařují světlo podobné slunečnímu, ale bez UV záření. Světelná energie procházející tkání stimuluje biologické procesy a podporuje regeneraci. Proto může mít významný vliv na hojení vředů a nehojících se ran po amputaci dolní končetiny. Nezapomeňte se však o možnosti použití této léčby poradit se svým lékařem.
Nesmíme zapomenout na diabetickou obuv, která se používá k terapii a prevenci diabetické nohy. Existují tři typy diabetické obuvi:
Stav výživy je stejně důležitý pro hojení ran a vředů. Pokud je pacient podvyživený a nemá dostatek živin, minerálů a vitaminů, je třeba zvážit doplňkovou výživu formou sippingu (z anglického „to sip“ = usrkávat). Jedná se o výživu ve formě „pitíček“ nebo pudinků. Pro podporu hojení je nejvhodnější sipping, který obsahuje vysoké množství zinku, aminokyseliny argininu a vitaminu C, které jsou nezbytné pro správné hojení a tvorbu nových tkání.
Místo toho, abyste se zabývali již vzniklými vředy, je důležité věnovat dostatečnou pozornost péči o nohy, snažit se předcházet jejich poškození a denně kontrolovat chodidla a nohy. Zvláště důležité je kontrolovat hladinu cukru v krvi a zlepšit celkový zdravotní stav.
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Jana Hrbková / Nemocniční lékárna FN, Brno)