23.08.2022

Co jsou anabolické steroidy?

 

Anabolika či anabolické steroidy. Téma, které vyvolává řadu otázek. Celosvětově většinu anabolických steroidů spotřebují sportovci k dopování pro růst svalové hmoty, zvýšení síly a zmenšení tukové vrstvy. Jsou to vška látky, které jsou využívány i v medicíně. Pojďte se s námi podívat na tyto látky podrobně.

 

Co jsou to anabolické steroidy? obrázek 01

 

Co je to anabolismus?

Anabolismus je výraz pocházející z řečtiny, který znamená tvorbu složitých látek z jednoduchých. Např. pokud dochází ke stavbě svalů z aminokyselin, základních stavebních kamenů bílkovin, hovoříme o anabolismu. Opakem anabolismu je děj nazývaný katabolismus, při kterém naopak dochází k rozkladu, např. svaly se rozloží zpět na základní stavební kameny (např. při delším pobytu na nemocničním lůžku bez jakékoliv fyzické aktivity ubývá svalová hmota, která se rozkládá).

Pro lepší představu je možné srovnání se stavbou zdi z cihel: pokud bychom si představili cihly jako aminokyseliny a zeď jako svaly, potom při stavbě zdi hovoříme o anabolismu, při bourání zdi bychom mluvili o katabolismu.

 

Co to jsou anabolika?

Jsou to látky, které způsobují anabolický děj, např. podporují ukládání látek do zásob a růst svalové hmoty.

 

Jaké anabolické látky jsou v lidském těle?

V lidském tělo jde zejména o mužský pohlavní hormon testosteronu.

Anabolicky působí také inzulín, růstový hormon (STH, somatotropní hormon), parathormon (v malých dávkách působí na kost anabolicky, ve vysokých katabolicky), chrom (při jeho doplnění se zvýší poměr svaloviny k tělesnému tuku).

 

Jaké anabolické látky se používají v medicíně a kde působí?

Jde o anabolické steroidy, založené na testosteronu, které účinkují v místech, na kterých v těle testosteron působí.

 

Jaké mají používané anabolické steroidy účinky?

Anabolické steroidy působí jako mužské pohlavní hormony (pohlavní účinky) a současně jako „stavbyvedoucí“ při stavbě svalů (anabolické účinky).

 

K čemu se anabolické steroidy používají?

V medicíně se anabolické steroidy používají:

  • spolu s dietními opatřeními a pohybem u těžce nemocných pacientů po úrazu, chirurgickém zákroku, ztrátě hybnosti, závažné vysilující nemoci s probíhajícím katabolismem (odbourávají se stovky gramů svalové hmoty denně, v extrémních případech až 250g za 24 hodin, což odpovídá ztrátě 1 kg svalové tkáně denně),
  • při úbytku svalů u starých osob s řídkými kostmi (osteoporóza), s porušením ledvinných funkcí,
  • u některých onemocnění kostí (používají se u některých druhů řídnutí kostí (např. řídnutí kostí a úbytek svalů u nemocných s AIDS),
  • u trvalého (chronického) a prodlouženého hojení ran, při popáleninách,
  • u zesláblých jedinců, při hladovění,
  • při onemocnění krve následkem útlumu kostní dřeně (aplastická anemie).

 

Co jsou to anabolické steroidy? obrázek 02

 

Celosvětově však většinu anabolických steroidů spotřebují sportovci k dopování pro růst svalové hmoty, zvýšení síly a zmenšení tukové vrstvy (především v kulturistice a v silových sportech).

 

Jaký je základní rozdíl mezi testosteronem a anabolickými steroidy?

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který hraje v těle dvě role: pohlavní a stavební (anabolickou). Anabolické steroidy jsou odvozeny od testosteronu a také ony, stejně jako testosteron, účinkují ve stejných dvou rolích.

Základní rozdíl mezi testosteronem a anabolickými hormony spočívá v tom, v jakém poměru jsou jejich role zastoupeny. Mužský pohlavní hormon, testosteron, má obě role zastoupeny v poměru 1:1, avšak různé anabolické steroidy mají zastoupeny obě role v různém poměru ve prospěch stavební (anabolické) role. U anabolických steroidů se udává poměr 1:3 až 1:13, což znamená, že anabolický steroid má pohlavní roli ve shodné výši jako testosteron, ale stavební roli má oproti testosteronu 3 až 13krát vyšší.

 

Jaký mají žádoucí efekt a jaké mohou mít používané anabolické steroidy nežádoucí účinky?

Žádoucím účinkem, pro který jsou anabolické steroidy používány v medicíně a zneužívány ve sporu, je jejich pozitivní vliv na růst svalové hmoty.

Spolu s žádoucím účinkem provází užívání anabolických steroidů jejich nežádoucí účinky. Při léčbě nemocných se podávají doporučené dávky anabolických steroidů, které jsou násobně nižší než množství, která si berou sportovci při dopinku. Proto se dá očekávat, že při léčbě jsou nežádoucí projevy léčby vysoce převýšeny žádoucím léčebným efektem, kterým je dosažení optimálního množství svalové hmoty nemocného a jeho návrat do života.

Nežádoucí účinky anabolických steroidů se více projeví u žen, malým dětem a těhotným by se neměly podávat.

Ke sledovaným možným nežádoucím účinkům anabolických steroidů patří zvyšování hodnot jaterních enzymů u 50 % nemocných, avšak po ukončení léčby se hodnoty vrací k normálu.

 

Jaká jsou rizika zneužívání anabolických steroidů?

Při pohledu na rizika a nežádoucí účinky anabolických steroidů (dále také „anabolika“) je nezbytné si uvědomit, že při dopinku se ve sportu berou 10 až 200krát vyšší dávky anabolických steroidů než je dávkování doporučené pro léčbu v medicíně.

Následkem takového razantního překračování množství a při užívání vysokých dávek anabolik mohou nadopovaní sportovci na sobě pozorovat řadu nežádoucích účinků, ke kterým patří:

  • akné (např. na zádech),
  • padání vlasů, plešatění, změna ochlupení (růst vousů u žen (výraznější u žen po přechodu (v menopauze) než pokud anabolika používají sportovci),
  • chrapot (v závislosti na použité dávce; např. pokud ženy – kulturistky dopují, mohou začít mluvit chraplavým hlubokým hlasem),
  • změna barvy kůže následkem začínajícího poškození až selhání jater (sportovci mohou zkoušet změnu barvy pokožky maskovat opalováním).

U mužů může dojít ke zvětšení prsou, impotenci, neplodnost (je blokován vznik spermií), zmenšení varlat, zvětšení prostaty, ev. vývoji nádoru prostaty.

U žen dochází k poruchám menstruace, zvětšení klitorisu.

Ukazuje se, že anabolika způsobují změnu krevního obrazu a mění k horšímu hladiny tuků v krvi (snižují hladiny HDL o 40 až 70 % a současně zvyšují hladiny LDL). Tyto účinky na hladiny tuků v krvi se vrací k normálu během 5 měsíců po ukončení podávání anabolik.

Udává se, že anabolické steroidy zadržují v těle sodík, čímž vznikají otoky.

Další nežádoucí účinky anabolických steroidů se projevují na úrovni srdce a cév. Zřejmě způsobují poruchu funkce vnitřní stěny žil, křečovité zúžení žil a epizody se vznikem krevní sraženiny a jejím následným vmetení do plic. Anabolika pravděpodobně také mohou vyvolat další závažné nežádoucí účinky, které zahrnují poškození srdce (zbytnění srdečního svalu (hypertrofie myokardu), zvýšení krevního tlaku, změnu doby převodu signálu v srdci a narušení funkce stažení (systola) a uvolnění srdce (diastola). Takové nežádoucí účinky mohou vyústit do předčasného srdečního infarktu (aterosklerotický infarkt myokardu) a úmrtí dopujícího sportovce.

Sportovci by měli znát rizika užívání anabolických steroidů a vědět, že jejich zneužívání je může usmrtit i v raném věku. Bohužel, stává se, že sportovci si možná závažná rizika nepřipouští, v honbě za svým snem dopují a řeší jen své akné a vypadání vlasů, která po užívání anabolik pozorují na svém těle, protože ostatní změny probíhají pod povrchem.

 

Co jsou to anabolické steroidy? obrázek 03

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/  (Bc. PharmDr. Ivana Minarčíková, Ph.D. / Vzdělávací institut, Farmaceutická fakulta Masarykovy univerzity, Brno)