13.02.2023

Co dělat se zvýšenou tělesnou teplotou?

 

Tělesná teplota je přirozené označení teploty, při které všechny živé věci normálně fungují. Různé druhy zvířat mají mírně odlišnou tělesnou teplotu. Záleží na stavbě těla, metabolismu, prostředí a dalších faktorech.

 

Co dělat se zvýšenou tělesnou teplotou? Obrázek 01

 

Měření tělesné teploty

Tělesná teplota je maximální ve středu těla a směrem k povrchu klesá. Když měříme teplotu, vidíme výrazný rozdíl podle toho na jakém místě lidského těla teplotu měříme.

Dokážeme měřit teplotu podpaží, čela a tělesných dutin (rektální, ústní, ušní). Zde většinou naměříme vyšší hodnoty než při měření na povrchu těla. Rozdíl je do 1⁰C.

 

Možný rozsah normálních teplot

Místo měření teploty Obvyklá nejnižší teplota ve °C Nejvyšší možná teplota ve °C
rektálně 36,2 37,7
v ústní dutině 35,7 37,3
v podpaží 35,2 36,7
v uchu 35,8 36,9
na čele 35,8 36,9

 

Návod ke každému teploměru obsahuje informace o popisu teploměru, o tom, co měří (ucho, čelo, konečník atd.), jak se měří a jaké jsou u konkrétní metody normální hodnoty měření.

 

Co dělat se zvýšenou tělesnou teplotou? Obrázek 02

 

Kdy teplota stoupne?

Tělesná teplota kolísá v různou denní a noční dobu a stoupá při fyzické námaze nebo při přehřátí organismu vnějším prostředím. U některých patologických stavů se přes hypotalamus ustavuje vyšší tělesná teplota. Hypotalamus funguje v lidském těle jako jakýsi termostat. Vyskytuje se u infekčních a zánětlivých onemocnění a některých onkologických onemocnění.

 

Nesnižujte pokaždé zvýšenou teplotu. Zvýšení tělesné teploty hraje důležitou roli u infekčních onemocnění, přispívá k likvidaci patogenních mikrobů.

Mnoho bakterií a virů se při vysokých teplotách hůře rozmnožuje a některé při vysokých teplotách dokonce umírají.

V případě infekcí proto není vhodné snižovat jen mírně zvýšenou tělesnou teplotu. Léky na hypertermii se obvykle používají, až když teplota dosáhne hranice 38 stupňů Celsia, což dává imunitnímu systému dostatek prostoru k ochraně (40 ⁰C a více), může mít škodlivý účinek na živé organismy. Způsobuje křeče, ztrátu vědomí a dokonce poškození mozku.

 

Jak zabránit zvýšení tělesné teploty?

Existuje několik možností, jak zvýšenou teplotu snížit. Obvykle můžete podávat léky na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu, používejte teplé sprchy nebo zábaly, žádný led, pouze teplou vodu. Pokud máte teplotu a zároveň studené ruce a nohy, nebudeme vás balit. Studený obklad si můžete přiložit i na čelo a zápěstí nebo kolem kotníků.

Se zvýšením tělesné teploty se pacientovi zrychlí srdeční frekvence, zrychlí se dýchání, pocení, pozoruje se ztráta tekutin, kterou je nutné doplnit pitím vlažné vody.

 

Kdy je třeba navštívit lékaře?

U dětí do 3 měsíců s vysokou horečkou, horečkou, která neklesá do 24 hodin nebo horečkou, která přetrvává déle než 3 dny, se doporučuje vyhledat lékaře.

 

Co dělat se zvýšenou tělesnou teplotou? Obrázek 03

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/