25.03.2024

Jak správně ošetřit odřeniny?

 

Odřeniny jsou obvykle způsobeny otřením o vozovku při pádu během nejrůznějších sportovních aktivit. Ve většině případů je poškozena pouze povrchová vrstva kůže. Takové odřeniny nekrvácejí nebo krvácejí velmi málo a toto krvácení lze obvykle snadno zastavit. Zato bývají velmi bolestivé, protože v postižené oblasti jsou poškozena nervová zakončení pod kůží velmi hojně zastoupená.

 

Jak správně ošetřit odřeniny - obrázek 01

 

Povrchové odřeniny a drobná krvácející poranění lze ošetřit doma s použitím obvyklého vybavení lékárničky. Lékaře je třeba vyhledat pouze v případě, že je rána mokvavá, zanícená, silně bolestivá nebo se nehojí. Lékařskou pomoc je vhodné vyhledat také v případě, že je zasažen například obličej nebo genitálie. I drobná poranění u pacientů s diabetem vyžadují speciální ošetření.

 

Postup při ošetřování odřenin

 

1. Odřeninu vyčistit

Protože odřeniny jsou často znečištěny štěrkem, kamínky nebo škvárou, je třeba ránu nejprve vyčistit.

Rány lze omývat vodou a mýdlem. Nejlépe se k tomuto účelu hodí tekuté neutrální mýdlo, ale v závislosti na znečištění rány lze k odstranění nečistot použít i měkký kartáček.

Je důležité udržovat ránu v čistotě. V opačném případě mohou kamínky, které v ráně zůstanou, zarůst a ztěžovat a prodlužovat proces hojení a v budoucnu mohou znetvořit poškozenou oblast kůže.

 

2. Odřeninu vydezinfikovat

Po vyčištění ránu vydezinfikujte.

K dispozici je široká škála dezinfekčních prostředků na rány, od peroxidu vodíku po Septonex®, Ajatin®, dezinfekční prostředky na bázi jódu (Betadine®) a dětské dezinfekční prostředky, které po aplikaci nepálí (například Dettol®, Neocide Spray® a Octenisept®).

Dezinfekce na bázi jódu by neměly používat osoby s alergií na jód.

Alternativně lze na odřeninu aplikovat známý zelený Novikovův roztok (Solutio Novikov). Tento roztok je však při aplikaci velmi štípe.

Ochrannou vrstvu poskytují také tekuté obvazy (např. Akutol®) aplikované ve formě spreje na malé oděrky.

 

3. Odřeninu nemazat, nezasypávat, nepřekrývat

Drobné oděrky se nejlépe hojí na vzduchu, proto je nemažte ani nezakrývejte, pokud to není nutné. Vytvoří se strup, který ránu chrání, a pod ním se postupně vytvoří nová kůže. Strup se neškrábe, ale přirozeně se odloupne, jakmile nová kůže pod ním získá dostatečnou odolnost.

Neodůvodněné "preventivní" používání antibiotických mastí není v žádném případě vhodné!

Po uzavření rány je třeba ji pravidelně promazávat, aby se zabránilo nevzhlednému zjizvení.

 

Jak správně ošetřit odřeniny - obrázek 02

 

Vlhká hojení jako další způsob léčby odřenin.

Další metodou používanou při léčbě odřenin je vlhké hojení. Jedná se o krytí nebo gely nanášené na ránu, které chrání ránu, zabraňují infekci rány a zajišťují vlhké prostředí, odpovídající pH a další podmínky, které umožňují správnou tvorbu nové kůže.

Tyto gely a povlaky představují ochrannou funkci strupu, zajišťují výrazně menší tvorbu strupu, jeho trhání a rychlejší hojení rány. V České republice jsou k dispozici Hemagel® a Flamigel® nebo gelové náplasti od firmy Cosmos a Urgo.

Gel se nanáší jednou denně v tenké vrstvě a nechá se zaschnout; není třeba nanášet další vrstvy. Pokud je třeba ránu zakrýt, například z důvodu podráždění kůže oděvem, je třeba nanést trochu více, aby se zajistilo, že se celý gel nevstřebá do náplasti. Lze také použít speciální nesavé krytí.

 

Rizika spojená s ošetřováním odřenin

Dalším nebezpečím, které na nás při úrazu číhá, je tetanus. Jedná se o infekci způsobenou bakterií clostridium tetani. Tato bakterie se vyskytuje především v trávicím traktu koní, skotu a někdy i lidí a šíří se v prostředí výkaly. Nakazit se můžeme, když se poraníme a spory této bakterie se dostanou do krevního oběhu. Onemocnění je charakterizováno křečemi a poruchou pohybové koordinace. Polovina pacientů na toto onemocnění umírá. V České republice je naštěstí očkování proti tetanu povinné. V případě pochybností o platnosti očkování proti tetanu je možné nechat se přeočkovat.

 

Jak odřeninám nejlépe předejít?

K odřeninám čas od času prostě může dojít, zejména u dětí. Přestože ochranné pomůcky (např. helma a chrániče loktů a kolen při jízdě na kolečkových bruslích) mohou při sportovních aktivitách poskytnout určitá bezpečnostní opatření, je dobré být na možnost odřenin připraven a být také připraven je ošetřit. V domácí lékárničce můžete mít k dispozici antiseptika, náplasti, obvazy a gely, které podpoří hojení drobných poranění.

 

Jak správně ošetřit odřeniny - obrázek 03

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Barbora Fialová - Lékárna SN, Opava)