26.04.2024

Jak si správně měřit cukr v krvi?

 

Pravidelné sledování hladiny cukru v krvi je pro pacienty s cukrovkou základním domácím měřením. Dokáže okamžitě odhalit pokles nebo vzestup hladiny cukru v krvi a potvrdit správnost léčby diabetu. 

 

Jak správně měřit hodnotu cukru v krvi? Obrázek 01

 

Diabetes mellitus, známý také jako cukrovka, je chronické onemocnění charakterizované dlouhodobě zvýšenou hladinou cukru v krvi (tzv. glykémií) v důsledku nedostatku inzulinu nebo snížené citlivosti na inzulin. Úspěšná léčba vyžaduje proaktivní přístup, který pacientům umožní kontrolovat diabetes v každodenním životě. To zahrnuje selfmonitoring, který spočívá v pravidelném měření hladiny cukru v krvi doma. V závislosti na typu diabetu by si pacienti s diabetem měli měřit nejen hladinu cukru v krvi, ale také krevní tlak, kontrolovat svou hmotnost, testovat moč na obsah cukru, ketolátek a bílkovin a kontrolovat stav svých nohou (protože existuje riziko vzniku syndromu diabetické nohy).

Měření hladiny cukru v krvi se provádí doma z jedné kapky krve pomocí osobního glukometru. Glukometr je dodáván s lancetou (jehla pro odběr krve) a glukometrovými proužky, které se používají k odběru kapky krve, a glukometr měří aktuální hladinu cukru v krvi. Frekvence měření není jasně definována. O frekvenci měření rozhoduje lékař. Častější měření se obvykle doporučují při změnách léků, neobvyklém cvičení, výkyvech v dietě, cestování a dovolené, horečce, průjmu, zvracení a těhotenství.

Základní princip měření je u všech glukometrů stejný, ale detaily se mohou lišit. Proto je důležité řídit se doporučeními výrobce glukometru a před prvním měřením si pečlivě přečíst návod. Měření by mělo být prováděno při teplotě 10-40 °C (pokud se teplota mění, počkejte po vybalení 20-30 minut, než se glukometr přizpůsobí okolní teplotě).

 

Pomůcky k měření hladiny cukru v krvi:

Lanceta

– jednorázová jehla vložená do lancetového pera (autolancety) a používaná k vpichu do místa odběru krve.

Autolanceta

– odběrové pero, do kterého se na jednom konci vkládá lanceta, na druhém konci se reguluje hloubka vpichu. Natažením pružiny a stisknutím se provádí samotný vpich.

Testovací proužky

– slouží k samotnému měření. Je potřeba je uchovávat při teplotě 1–30°C, v suchu, mimo přímé sluneční záření, v originální lahvičce s pevně uzavřeným víčkem. Proužky jsou určeny pouze k jednorázovému použití a používejte pouze proužky kompatibilní s jednotlivými typy glukometrů. Proužky musí být použity do 3 měsíců po otevření.

 

Tyto pomůcky lze zakoupit v lékárnách nebo obchodech se zdravotnickými potřebami nebo může lékař vyplnit poukaz (v tomto případě hradí pomůcku pojišťovna). Pojišťovna nemusí hradit 100 % pomůcek, které pacient potřebuje. Maximální částka, kterou pojišťovna za pomůcky zaplatí, závisí na typu a stupni diabetu. Například pacienti léčení "pouze tabletami" mají méně testovacích proužků než pacienti léčení inzulinem. Testovací proužky nad limit pojišťovna proplácí na základě schválení revizním lékařem pojišťovny.

 

Jak správně měřit hodnotu cukru v krvi? Obrázek 02

 

Základní postup měření hladiny cukru v krvi pomocí glukometru:

 

- Důkladně si umyjte ruce mýdlem a osušte je.

- Dezinfiujte místo vpichu pomocí polštářků napuštěných dezinfekcí nebo např. lihobenzinem (např. Soft-Zellin® nebo Alcohol Preps®). Tento krok je doporučený, ale není povinný. Zároveň se však nedoporučuje dezinfikovat místo vpichu pomocí přípravků s jódem, protože by mohlo dojít ke zkreslení výsledků měření.

- Připravte si testovací proužek do glukometru – proužky se skladují v suchu a po vyjmutí testovacího proužku se lahvička se zbylými proužky ihned uzavře

- Vložte testovací proužek do spodní části měřicího přístroje a přístroj zapněte.

- Samotný odběr krve proveďte pomocí lancety z bříška prstu (pro menší bolestivost ze strany, většinou z 3. – 5. prstu); alternativní místa pro odběr vzorku krve jsou např. předloktí, paže, stehno (odběr z těchto míst se nedoporučuje např. pro potvrzení nízké hladiny cukru v krvi, po sportu nebo delším lačnění, neboť výsledek z tohoto odběru může být zpožděný)

- Na místo vpichu lze působit lehkým tlakem, zahřátím nebo promasírováním, aby se dostatečně prokrvilo a aby se vytvořila dostatečně velká kapka krve.

- Do proužku se shora naberte kapua krve a výsledek se zobrazí na displeji glukometru přibližně za 5 sekund.

- Nakonec vyjměte proužek z měřicího přístroje a proužek vyhoďte. Přístroj se vypne sám.

 

Jak správně měřit hodnotu cukru v krvi? Obrázek 03

 

Nejčastějšími chybami měření jsou prošlé testovací proužky, nedodržení času měření, malé kapky krve (na proužek se nenasbírá dostatečné množství krve), nekvalitní proužky (přehřátí nebo navlhnutí), glukometry, které měří nesprávně, nebo znečištěný glukometr. Kalibrujte glukometr pomocí kontrolního roztoku podle pokynů výrobce. Kalibraci je třeba provést při podezření na chybu měření, například pokud byly proužky dlouhodobě vystaveny vysokým teplotám nebo pokud glukometr upadl.

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Jana Hrbková - Nemocniční lékárna FN, Brno)